Saúdská Arábie chce postavit mrakodrapové město, které spojí moře a hory. Budova bude 170 km dlouhá, 500 m vysoká a jen 200 m široká

Vláda Saúdské Arábie zveřejnila vizualizaci 170 kilometrů dlouhého mrakodrapu, který je součástí souvisejícího architektonického projektu oznámeného korunním princem.

i Zdroj fotografie: S vědomím NEOM
                   

Koncepce NEOM byla oznámena princem Mohammedem bin Salmanem. V rámci urbanistického rozvoje bude propojovat pobřeží Rudého moře s horami na severovýchodě Saúdské Arábie. Kompaktní struktura bude široká 200 metrů a představuje sociální a ekonomický experiment. Město totiž cílí na nulové emise, tedy výstavbu bez složité infrastruktury s auty a silnicemi, která bude 100% fungovat na obnovitelných zdrojích.

Jeden z nevyšších a jasně nejdelší

To se týká i veškerého průmyslu, který se má uvnitř tohoto návrhu nacházet. Zmíněné vizuály odhalují dvě paralelní struktury podobné stěnám, které uzavírají prostor mezi nimi. Zvenku bude mít celý projekt zrcadlovou fasádu, která poskytne stavbě naprosto unikátní charakter. Podle developerů tak půjde o nenápadné umístění do přirozené krajiny. Interiér bude zahrnovat budovy, vrstvy veřejných parků, pěší zóny, školy, domovy a kancelářské či jiné budovy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celá koncepce je také svými tvůrci popisována jako „urbanismus nulové gravitace. Bude se vypínat do výšky 500 metrů nad hladinu moře a půjde o 12. nejvyšší mrakodrap na světě. A samozřejmě nevyhnutelně zdaleka ten nejdelší. „Nemůžeme ignorovat krizi životního prostředí, které čelí všechna světová města. NEOM je předním projektem, který přinese nové a imaginativní řešení právě těchto celosvětových problémů.“

Řešení pro současné městské krize

„Projekt NEOM vede tým těch nejlepších mozků celého světa architektury, inženýrství a také stavebnictví. Jejich úkolem je přenést vizualizovanou myšlenku do reality.“ Království Saúdská Arábie je stát na Blízkém východě zabírající velkou část Arabského poloostrova s rozlohou přes 2 miliony kilometrů čtverečných. Je druhým největším státem arabského světa a na severu sousedí s Jordánskem a Irákem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dle odhadů z roku 2011 tu žije 26 680 00 lidí, asi 5,5 milionu z toho tvoří zahraniční pracovníci. Z důvodů problematického pouštního klimatu je tu hustota zalidnění obecně velmi nízká. Jediné povolené náboženství je zde islám, který vyznává asi 97 % obyvatel. Tato země také nebyla nikdy kolonizována Evropou, první pokusy o založení státu pocházejí z 18. století. První hranice byly podobné současnému stavu, druhý byl mnohem menší.

Zrod a transformace skrze ropu

Současné království založil roku 1923 Abd al-Azíz Ibn Saúd, který celou zemi vnímal jako soukromý majetek svého rodu. Dynastie Saúdů mu vládne dodnes. Jde také o zemi s 2. největšími zásobami ropy na světě a je současně největším vývozcem této suroviny, díky čemuž dominuje celé ekonomice. Skrze rozmach v 70. letech země ohromně zbohatla a dříve zaostalý stát se začal transformovat do vysoce moderní podoby.

Toto bohatství stálo také za tím, že se Arábie stala masivním poskytovatelem zahraniční pomoci, čímž získala významnou roli v celkové politice nejen Blízkého východu. Jde o islámskou absolutní monarchii ovládanou členitou královskou rodinou. V rámci východu je to jedna z nejteokratičtějších zemí. V Arábii se nachází dvě nejvýznamnější místa celého islámu, Mekka a Medina. Ekonomicky je liberální, samotná společnost je ale velmi konzervativní.

Zdroj: DesignBoom

Která budova této země vás nejvíce zarazila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články