Kvůli hraní videoher přišel o 70 000 Kč. Kdo v počítači využívá podobné aplikace, hrozí mu to samé

Čech přišel o 70 000 Kč kvůli programu, který má v počítači každý pátý Čech. Kdo si nedá pozor, toho čeká stejný osud. Nepodceňujte řádné zabezpečení svých e-mailů.

e-mailovým adresám i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

E-mailové účty už dávno neslouží pouze k posílání zpráv. V dnešní době se na e-mailové adresy váže téměř každá internetová služba, kterou používáme. Právě proto se klade na zabezpečení e-mailového účtu takový důraz. Přesto se stále najde spousta uživatelů, kteří zabezpečení svých e-mailů podceňují. Podobně se k zabezpečení e-mailu postavil i uživatel Seznamu. Pak stačila jediná chyba a šikovný hacker ho připravil o přístup k e-mailu i dalšího programu, který se na jeho e-mailovou adresu vázal.

Přišel o přístup k programu i všem hrám

Dotyčný uživatel měl vytvořený e-mailový účet na Seznamu. Mimo jiné měl na svou e-mailovou adresu navázáno několik internetových účtů, včetně programu Steam. Jako správný fanoušek počítačových her měl na Steamu staženo velké množství her. Celková hodnota jeho účtu činila téměř 70 tisíc korun. Přesto ho nenapadlo svůj e-mailový účet dostatečně zabezpečit. Jediný bezpečnostní krok tak představovalo zadání přístupového hesla. Když se šikovnému hackerovi podařilo heslo k e-mailovému účtu dotyčného prolomit, během chvilky ho připravil také o cenný účet na Steamu spolu s celou databází her.

programu
iZdroj fotografie: Valve / Creative Commons / CC BY-SA
Uživatel přišel o přístup k e-mailu i programu Steam.

Prolomení účtu bez práce

Díky absenci dalšího zabezpečení e-mailového účtu, neměl hacker s jeho odcizením téměř žádnou práci. Seznam přitom nabízí hned několik způsobů zabezpečení e-mailových účtů, včetně dvoufaktorového zabezpečení, záchranného telefonního čísla nebo bankovní identity, jak uvádí web Novinky.cz. Každá z těchto variant by hackerovi znemožnila e-mail jednoduše odcizit. V tomhle případě však hackerovi stačilo prolomit přístupové heslo a právoplatný uživatel neměl o odcizení svého účtu ani ponětí. Zjistil to teprve ve chvíli, kdy se do svého e-mailu sám nemohl přihlásit. Hacker totiž nemeškal a okamžitě přístupové heslo změnil.

používání seznamu zadarmo

Používání Seznamu zadarmo odzvonilo. Za vyhledávání věcí na internetu se bude platit měsíční poplatek

Ke svým účtům se už nikdy nedostane

Dotyčný uživatel však kromě e-mailu přišel také o přístup k programu Steam i všem svým hrám. Hacker z ukradeného e-mailu velice lehce zjistil, jaké další účty jsou na něj vázané a díky danému e-mailu se jednoduše zmocnil i jich. Získal tak kontrolu nad Steam účtem i s celou databází her v hodnotě téměř 70 tisíc korun. V tuto chvíli neexistuje způsob, jak by mohl uživatel dostat svůj účet zpátky. Samotný Seznam tak důrazně doporučuje, aby uživatelé své e-mailové účty pořádně zabezpečili a podobným praktikám tak zabránili.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články