Máte počítač? Během pár sekund můžete přijít o několik tisíc korun. Týká se to 95 % Čechů

Pokud máte v počítači tento program, měli byste zpozornět. Brzy byste totiž mohli přijít o několik tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Antivirové programy mají klíčovou roli v ochraně uživatelů před hrozbami, a protože tyto programy jsou hluboce zakomponovány do systému a běží neustále, jejich vliv na rychlost počítače může být různý. Poslední studie provedená společností AV-Comparatives poukázala na zajímavý fakt – antivirová ochrana od Microsoftu má významný negativní dopad na výkon systému Windows. 

Zpomaluje výkon

Primárním účelem antivirových programů, včetně integrovaného nástroje Defender od Microsoftu, je samozřejmě v první řadě ochrana uživatelů. Tyto programy jsou schopny efektivně detekovat a eliminovat hrozby, což představuje klíčový aspekt v bezpečnosti. Přesto se v nedávném testu od AV-Comparatives ukázalo, že i přes svou účinnost mohou mít tyto programy negativní vliv na celkový výkon systému. Méně znalí uživatelé počítačů mohou poté mylně nabýt dojmu, že je jejich počítač rozbitý. V případě, že se pak rozhodnou počítač odnést do servisu, mohli by za “opravdu” zaplatit i několik tisíc.

Skončil poslední

Ve svém pravidelném testu dopadu na výkon antivirových skenerů analyzuje AV-Comparatives vliv různých antivirových programů na běžné činnosti v systému. Testy zahrnují kopírování souborů, archivaci a obnovení, instalaci a odinstalaci programů, spouštění aplikací, stahování souborů, prohlížení webových stránek a srovnávací testy provedené pomocí benchmarku PC Mark 10 Professional Testing Suite. Microsoft Defender, navzdory své integrované pověsti a podpoře od samotného výrobce operačního systému, nedopadl příliš dobře v těchto testech. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Jeho umístění na předposledním místě v žebříčku dopadu na výkon naznačuje, že tato bezpečnostní opatření mohou zpomalit některé klíčové operace, jako je archivace a obnova souborů, instalace programů a další. 

Kdo dopadl nejlépe

Nejlépe ze všech dopadl ESET Internet Security se ukázal jako jeden z nejméně zatěžujících antivirových programů, a to i přes svoji placenou povahu. Podobně Avira Prime nabízí dobrý výkon s nižším dopadem na výkon. Pro ty, kteří preferují bezplatné možnosti, Avast a AVG se umístily na pátém místě v žebříčku Performance test, což naznačuje, že tyto antivirové programy jsou relativně efektivní a zároveň nepříliš zatěžují hardware počítače. Celkově tato studie ukazuje, že při volbě antivirového programu je třeba zvážit nejen jeho schopnost detekce hrozeb, ale i dopad na celkový výkon počítače. Uživatelé by měli vybrat takový software, který je pro ně nejvhodnější v závislosti na jejich potřebách a preferencích.

Zdroj: AV
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články