Každý, kdo má v telefonu tyto aplikace, zaplatí brutální poplatek. Je to vážné, týká se to nás všech

Pokud jste si stáhli tyto aplikace, pravděpodobně máte v telefonu nebezpečný malware, který vás během chvilky připraví o všechny peníze. Na záchranu už je pozdě.

vzácné mince i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se opět měli mít na pozoru. V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play byly detekovány minimálně dvě aplikace, ve kterých byl zjištěn nebezpečný malware. Tento nebezpečný virus vám doslova vybílí bankovní účet.

Nebezpečný malware v aplikacích

Většinou naše čtenáře varujeme, aby všechny aplikace stahovali přes oficiální obchod Google Play. Tyto aplikace procházejí důkladnou bezpečnostní kontrolou, a tudíž nehrozí, že si spolu s aplikací stáhnete i nějaký nebezpečný malware. Toto tvrzení však nedávno přestalo platit. Společnost ESET na svých stránkách upozornila na minimálně dvě aplikace, které obsahují nebezpečný virus Anatsa. Konkrétně byl detekován v aplikacích PDF Reader a PDF Viewer, které jsou běžně k dostání v Google Play. Tyto aplikace umožňují bezplatné otevírání PDF souborů.

nebezpečný malware
iZdroj fotografie: Chainwit. / Creative Commons / CC BY-SA

Virus Anatsa

Nutno podotknout, že společnost Google v tomto případě nijak nepochybila při bezpečnostní kontrole těchto aplikací. Kyberzločinci však přišli na způsob, jak tuto bezpečnostní kontrolu obejít. Nebezpečný malware se tak nenachází přímo v aplikaci, ve které by virus detekovala bezpečnostní kontrola Googlu. Virus si do svého zařízení uživarel stáhne až s nabízeným doplňkem aplikace, jakmile ji má nainstalovanou.

Virus Anatsa, o kterém je v tomto případě řeč, přitom představuje skutečně závažné riziko. Jeho hlavním účelem je takzvaný keylogger. Jedná s o funkci, která viru umožňuje zaznamenávat stisky kláves během běžného používání mobilního telefonu. Získaná data mohou následně podvodníci využít k získání přístupu do bankovní aplikace daného uživatele a následné vybílení jeho bankovního účtu.

Telefon s Google Play

Možná je máte v telefonu: Na Google Play je více než 7 000 nebezpečných aplikací

Uživatel nic nepozná

Záludnost tohoto viru se skrývá ve skutečnosti, že o něm uživatel nemá celou dobu ani ponětí. Stažené aplikace normálně fungují a ani celé zařízení nevykazuje žádné známky napadení virem. Mobilní telefon se neseká a na uživatele nevyskakuje velké množství reklam, jak je zvykem u dalších rozšířených virů Andreed a Triada. Uživatel tak vůbec netuší, že si do zařízení stáhnul nebezpečný malware, který zaznamenává každou jeho aktivitu. Většinou to zjistí až ve chvíli, kdy mu z účtu zmizí všechny peníze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články