Naléhavé: Pořádně si zkontrolujte svůj telefon. Pokud vám volalo toto číslo, přijdete o všechny peníze

Volalo vám někdy toto číslo? Pak si raději zkontrolujte svůj bankovní účet. Možná jste přišli o peníze a ani o tom nevíte.

Peníze i Zdroj fotografie: S vědomím Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Policie úspěšně odhalila a vyřešila nejrozsáhlejší kybernetický podvod v České republice, známý jako „falešný bankéř.“ Tato kriminální aktivita byla sledována od roku 2020 a zahrnuje celkem 803 objasněných incidentů, přičemž způsobená škoda přesahuje částku 195 milionů korun. Skupina falešných bankéřů, působící na Ukrajině, kde měla své call centrum, oslovila oběti jménem bank a vytvářela v nich paniku ohledně možného zcizení peněz. Následně se ozvali také falešní policisté, využívající techniku spoofingu, s cílem přimět oběti k převodu finančních prostředků. Policie provedla zatčení šesti osob na Ukrajině a čtyř v České republice, z nichž osm jsou občané České republiky, a zbylé dva pocházejí z Ukrajiny a Běloruska. 

Falešný bankéř

Tato operace byla realizována ve spolupráci s ukrajinskou policií, Europolem a Eurojustem. Pachatelé praktikovali jednotný scénář, kdy volali obětem z čísel, která vypadala jako skutečná telefonní čísla banky, a následně je přesvědčovali, že jsou ohroženi finančními prostředky na svých účtech. Další pachatel, vydávající se za policistu, tuto hrozbu potvrzoval. Spoofing zajistil, že oběti viděly skutečné telefonní číslo Policie České republiky, což zvyšovalo důvěryhodnost. Při vyšetřování bylo zjištěno, že pachatelé původně převáděli finanční prostředky na účty v Rusku a na Ukrajině. Později však došlo k změně postupu, a to v důsledku reakce finančních institucí na podezřelé transakce.

Obrovský podvod 

Oběti byly instruovány k převodu peněz na tzv. „bezpečný“ účet, který byl pod kontrolou pachatelů. Tato změna strategie byla prováděna prostřednictvím bitcoinmatů, které nahradily původní metodu výběru hotovosti z bankomatů třetí generace. V roce 2021 začaly první oznámení o falešných bankéřích přicházet z Kraje Vysočina, kde neznámý pachatel vyčerpal více než 500 000 korun od jednoho poškozeného. Postupem času se kriminalistům podařilo provázat jednotlivé případy po celé České republice a shromáždit dostatek důkazů. Na základě spolupráce s ukrajinskými orgány byl vytvořen společný vyšetřovací tým, jehož cílem bylo dokumentovat činnost pachatelů na Ukrajině a v České republice. 

iZdroj fotografie: S vědomím Události247

Škoda ve výši milionů

V dubnu roku 2022 proběhla první společná akce české a ukrajinské policie v Plzeňském kraji a v oblasti města Dnipro na Ukrajině. Celkem bylo zadrženo deset pachatelů, z nichž šest bylo na Ukrajině a čtyři v České republice. Tito jednotlivci, ve věku 18-29 let, mají za sebou některé trestní minulosti, včetně násilných trestných činů, drogové kriminality a padělání dokladů. Trestní stíhání v České republice zahrnuje obvinění z podvodu a účasti na organizované zločinecké skupině, což může vést k trestu odnětí svobody až na 12 let. Škoda způsobená tímto podvodem dosáhla v celé České republice částky 195 086 374 korun, přičemž jednotlivým skutkům odpovídá průměrná škoda ve výši 242 947 korun. Na území Vysočiny byla zaznamenána škoda 8 546 000 korun a dalších 1 437 000 korun představuje škodu v pokusu. 

Nejvyšší škoda na jednom skutku dosáhla 2 588 477 korun. Přes veškeré obtíže, včetně složitého procesního a technického zabezpečení, policie stále pokračuje ve vyšetřování a očekává se, že toto řízení bude před soudem pokračovat i nadále.

Zdroj: Lupa
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články