Přišla vám tato SMS zpráva? Lítáte v maléru, během pár minut můžete skončit na dlažbě

Jednou vám přijde tato SMS zpráva skončíte na mizině. Tohle je bohužel krutá realita, která čeká na téměř každého z nás.

Aplikace na telefonu i Zdroj fotografie: Juliescribbles / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zvykli jsme si na podvodné odkazy v nevyžádaných e-mailech, ale stále častěji se objevují i ve formě SMS zpráv, což mělo v posledních týdnech dramatický nárůst v porovnání s letními měsíci, jak uvádí data Analytics Data Factory. 

Podvodné SMS

Útočníci využívají tuto metodu k manipulaci příjemců a snaží se přesvědčit je o otevření odkazu vedoucího na podezřelou webovou stránku, kde jsou žádáni o poskytnutí citlivých osobních údajů, s cílem získat přístup k bankovním účtům. Podvodníci často zastupují známé dopravce a doručovatele, například Českou poštu, Zásilkovnu, PPL, DHL nebo UPS. Taktéž se vydávají za populární obchodní platformy, jako je Alza nebo Booking. Nejedná se však pouze o imitace doručovatelských společností, ale i o zprávy, které fingují komunikaci od úřadů, zdravotních pojišťoven a důvěryhodných autorit, například České národní banky (ČNB), Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV), České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), finančního úřadu či zdravotní pojišťovny. 

iZdroj fotografie: VZP ČR
Takto vypadají některé z podvodných SMS

Okradou vás o peníze

Webové stránky, na které útočníci odkazují, často vypadají velmi důvěryhodně, přestože jsou podle analýz často registrovány v Rusku, což komplikuje boj proti nim. Očekává se, že formy podvodů budou v příštích měsících ještě propracovanější a jejich počet bude pravděpodobně stoupat. Kamil Mahdal, šéf Analytics Data, zdůrazňuje důležitost opatrnosti při zadávání osobních údajů a varuje před podvodnými webovými stránkami, které by mohly předstírat legitimní instituce. Bezpečnostní experti doporučují ověřovat zprávy přímo na oficiálních webových stránkách institucí a neklikat na odkazy v nevyžádaných zprávách.

Zdroj: novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články