Evropa by mohla být průkopníkem energetické krize bez dalších fosilních paliv

Evropské státy stojí před několika východisky z aktuální energetické krize. Výběr řešení ovlivní směřování Evropy na dlouhé roky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se v loňském roce v médiích objevila zpráva, že energie získaná z obnovitelných zdrojů poprvé v novodobé historii překonala tu z fosilních paliv, mnozí jen nevěřícně kroutili hlavami. Do té doby považovali fosilní paliva za nenahraditelná a obnovitelné zdroje pouze jako jejich chabou alternativu. S vpádem Ruska na Ukrajinu se ale ukazuje, jak důležitá je energetická soběstačnost. Je tedy pravděpodobné, že se evropské země spojí a urychlí přechod na energii z obnovitelných zdrojů, avšak také se může stát, že pouze vymění dodavatele – Rusko za USA.

Dva návrhy řešení energetické krize

Vzhledem k velmi nejisté situaci s ohledem na trh s fosilními palivy, v níž se Evropa v současné chvíli nachází, přichází její leadři s návrhy různých řešení. Jde v zásadě o dvě, a sice o urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie, a o vybudování infrastruktury, která by umožnila příjem zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států amerických. Ty ostatně Evropě slibují v tomto roce 15 miliard metrů krychlových nových dodávek, což pokryje zhruba čtvrtinu plynu dováženého z Ruska.

Posílení dodávek zemního plynu a ropy od jiné světové mocnosti by ovšem bylo podle mnohých krátkozraké. Tedy v případě, že by Evropská unie dodržela svůj plán a pokračovala v přechodu na obnovitelné zdroje energie. V praxi by to totiž znamenalo, že v momentě, kdy by byla dokončena dostatečně robustní infrastruktura, která by zajistila udržitelné dodávky LNG, tak by je Evropská unie stejně nevyužila, protože v tu dobu by plnila jiné cíle. Jiní ovšem podotýkají, že v současné chvíli se jedná o nutný krok před přechodem k obnovitelným zdrojům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A to proto, že Rusko dodává do Evropské unie 40 % z celkové spotřeby plynu. Střednědobým plánem, jak se dostat z aktuální krize, je poté plán Evropské komise s názvem REPowerEU. Jeho cílem je dosáhnout energetické nezávislosti na Rusku do roku 2027. Toho je dle plánu možné docílit diverzifikací dodávek plynu, urychleným zaváděním obnovitelných zdrojů, zvýšením energetické účinnosti a nahrazením plynu při vytápění a výrobě elektřiny. Evropská komise rovněž doporučuje naplnit zásobníky plynu na 80 % jejich kapacity.

Země nesmí podlehnout bezprostřednímu nedostatku

Bohužel doporučení Evropské komise není možné ani při největší snaze naplnit – z USA jednoduše není možné dovézt a přijmout takové množství LNG. Navíc, 8. června 2022 došlo na jednom z největších amerických terminálů k výbuchu, který ho na 3 týdny vyřadí z provozu (terminál se nachází v Texasu a produkuje asi 1/5 vývozu LNG). I přesto by ale evropské země neměly podlehnout hysterii vyvolané bezprostředním nedostatkem a zanedbat tak politiku snižování spotřeby fosilních paliv.

Skutečných změn nicméně nedocílí jen zvýšením kapacity solárních a větrných elektráren, ale také zvýšením energetické účinnosti a citelným snížením poptávky. Tu může ovlivnit každý z vás – stačí opravit netěsnící okna a dveře, snížit vytápění domácnosti o stupeň či dva, instalovat inteligentní termostaty nebo LED žárovky. Stát snížení poptávky může podpořit cílenými dotacemi. Jedná se o dílčí opatření, která v celkovém součtu vykáží reálnou změnu. Podle erudovaných odhadů díky nim dojde k nahrazení 2/3 poptávky plynu do roku 2025.

Jak by se podle vás měly evropské země zachovat?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu