Používáte navigaci? Pak máte pořádný problém. Když vás zastaví, vypláznete na místě 2 000 Kč

Používáte během jízdy autem navigaci? Pak máte pořádný problém. Kdo si nedá pozor, ten může být o pár tisíc chudší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době se stala navigace při cestě autem pro většinu řidičů skoro nezbytností. Kromě toho, že vám ukáže nejlepší cestu, předem vás informuje o uzavírkách a dopravních zácpách. 

Zorné pole

Tradiční používání papírových map a autoatlasů se stává vzpomínkou na minulost, ačkoliv někteří řidiči raději využívají mobilní aplikace, jako například Google Maps, jiní zůstávají věrní klasickým autonavigacím. Je však důležité dávat si pozor, kde umisťujete navigaci ve svém autě, abyste se vyhnuli vysokým pokutám. Podle informací z webu Autojournal většina řidičů umisťuje GPS navigaci na čelní sklo, což může představovat problém během případné policejní kontroly. Autojournal varuje, že navigace, stejně jako cokoli jiného, nesmí překážet ve výhledu z automobilu. Umístíte-li ji tedy do zorného pole, porušujete tím podle policie zákony. 

Správné umístění

Stejným problémem může být i špatně umístěná vůně do auta. Zorné pole řidiče lze jednoduše definovat jako oblast o šířce 30 centimetrů mezi volantem a horním okrajem stírací plochy při pohledu ven z auta, jak vysvětluje web AutoskloGO. Jinými slovy, jde o kruh o průměru 30 centimetrů umístěný uprostřed skla na straně řidiče. U vozidel nad 3,5 tuny platí, že zorná plocha měří 30 x 30 centimetrů ve výhledu řidiče. V České republice vás může umístění navigace do zorného pole při policejní kontrole stát až 2 000 Kč, jak připomíná web TN. 

Peníze v kapse iZdroj fotografie: Policie ČR

Zákaz aplikací

V Německu jsou pravidla mnohem přísnější. Příkladem může být případ 64letého řidiče, kterého zastavila německá policie kvůli překročení rychlosti. Během dopravní kontroly policisté zjistili, že jeho spolujezdkyně měla na svém mobilu spuštěnou aplikaci upozorňující na radary. Německé úřady proto zahájily správní řízení. Soud v Heidelbergu pak udělil muži pokutu ve výši 100 eur. I když se muž proti rozsudku odvolal, Vrchní zemský soud v Karlsruhe pokutu označil za oprávněnou. Německý zákon o silničním provozu totiž nezakazuje pouze řidiči používání navigačních aplikací, ale i spouštění odpovídajících aplikací s upozorněním na radary na mobilu jiného pasažéra. V Německu jsou tak během jízdy autem zakázány mapy od firem jako Google, Waze nebo Sygic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články