Naléhavé: Pokud vám přišel tento e-mail, neotvírejte ho. Jakmile to uděláte, přijdete o všechny peníze na bankovním účtu

Přišel vám tento e-mail? Pokud ano, rozhodně na něj neklikejte, během chvilky byste totiž mohli přijít o peníze.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nepřišel vám náhodou tento e-mail? O podvodných praktikách na internetu vás pravidelně informujeme. Odborníci zdůrazňují potřebu zvýšené opatrnosti a varují lidi, aby nikomu nedávali své bankovní přihlašovací údaje. Například Komerční banka zaznamenala v loňském roce 606 podvodů, což bylo dvojnásobek oproti roku 2021 a pětinásobek oproti roku 2018.

Podvodný e-mail

Preventivní projekt Kyber rádce, spuštěný policií na začátku roku 2022, se snaží zvýšit povědomí veřejnosti o současných metodách internetových podvodníků a poskytnout rady, jak se jim bránit. Podle společnosti Analytics Data Factory se v Česku v současné době množí phishingové podvody a pokusy o vylákání peněz od důvěřivých lidí. Často se internetoví podvodníci vydávají za dopravní společnosti.

Tato forma podvodů je nyní ještě nebezpečnější, protože před Vánocemi mnoho lidí objednává vánoční dárky online. Podvodníci cílí jak na skutečné zákazníky dopravních společností, tak na lidi, kteří nečekají na žádný balík. Díky zdánlivě vstřícným e-mailům však mohou věřit, že jim někdo něco posílá, například dárek. Tímto způsobem mohou rychle upadnout do pasti své vlastní nepozornosti a přijít o všechny své peníze.

Peníze v kapse iZdroj fotografie: Policie ČR
Kvůli sofistikovanému podvodu přichází oběti častokrát o statisíce korun.

Čemu se vyvarovat

Způsob podvodu zůstává podstatně nezměněný. Podvodníci zašlou e-mail, ve kterém vás žádají, abyste naplánovali doručení balíčku. Žádají od vás nejen adresu, ale i kontaktní údaje, a potom vás informují, že je nezbytné zaplatit servisní poplatek nebo clo za zboží. V okamžiku, kdy jim poskytnete platební kartu nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, jsou schopni vás jednoduše okrást o všechny peníze. Podvodníci se mohou vydávat za libovolnou webovou stránku nebo firmu.

„V poslední době dostávám SMS zprávy od České pošty, že mi doručují balíček, ale že je potřeba zaplatit clo. Podobná oznámení mi přicházejí také ze Zásilkovny, že mi nemohou doručit balíček, a že mám doplnit údaje. Vím však, že jsem si nic neobjednala, takže na to vůbec nereaguji,“ řekla paní Jana z Břeclavi. „V následujících měsících budou formy podvodů ještě propracovanější a jejich počet bude narůstat,“ varoval Kamil Mahdal ze společnosti Analytics Data Factory, která je odborníkem na správu a využití firemních dat.

Už vám přišel podobný email s doručením balíčku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články