Naléhavé: Pokud máte účet u této oblíbené banky, zruší vám ho. Hrozí, že přijdete o všechny vaše peníze

Mnoho lidí v Česku čelí problémům s neohlášeným zrušením bankovních účtů. Tito klienti přišli o přístup ke svým financím a nemohou se aktivně bránit.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ruská komunita žijící v Česku upozornila na neohlášené uzavírání bankovních účtů některými bankami. Tato opatření postihují převážně Rusy a Bělorusy, kteří jsou v Česku na pracovní nebo studentská víza. Zástupci komunity tvrdí, že banky ruší účty bez patřičného vysvětlení. Banky naopak argumentují tím, že jednají v souladu s platnou legislativou a považují tyto občany za vysoce rizikové.

Riziková skupina

Raiffeisenbank potvrdila, že zaměřuje pozornost na občany z rizikových zemí a zdůraznila, že dodržuje všechny české i mezinárodní zákony. Klienty zemí označených jako vysoce rizikové ověřuje důkladně a upozorňuje je na doložení povinných dokumentů. Pokud klienti nereagují včas, banka informuje o jednostranném ukončení vztahu.

Každá banka má své řešení

Creditas a UniCredit Bank také potvrdily rušení účtů ruských a běloruských občanů. Creditas uvedla, že zrušila účty Rusům v rublech po začátku války. ČSOB naopak popřela takovou praxi. Zástupci ruské komunity tvrdí, že předali bankám veškeré požadované dokumenty, ale účty jim byly i přesto zrušeny. Někteří klienti jsou tak nyní bez přístupu ke svým finančním prostředkům.

iZdroj fotografie: Depositephotos

V souladu se zákonem

Banky tvrdí, že jejich postup je v souladu se zákonem, a odvolávají se na rozhodnutí českého Finančního analytického úřadu, který označil Rusko za vysoce rizikovou třetí zemi. V některých případech banky odmítají realizovat odchozí platby do Ruské federace a Běloruska. Uzavírání účtů se tak děje s ohledem na aktuální geopolitickou situaci a dodržení sankčních opatření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články