Nakupujete na nejoblíbenějším českém obchodě? Jednou kliknete a přijdete o 50 000 Kč. Kdo si nedá pozor, ten bude mít zkažené Vánoce

Máte v plánu nakupovat v tomto známém obchodě? Raději to pořádně promyslete, jinak okamžitě zaplatíte 50 000 Kč.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nakupujete v tomto obchodě? Falešná kopie e-shopu Alza.cz, která byla téměř identická s originálním obchodem na první pohled, je pouze jedním případem v širší síti kyberšmejdů. Tito podvodníci nejsou ani chvíli nečinní a rozšiřují své podvody i na další e-shopy. Vznikly také falešné stránky oblíbeného internetového obchodu s oblečením Zara, které jsou vytvořeny tak podmanivě, že odhalení podvodu není snadné ani pro zkušené uživatele.

Proč nenakupovat v tomto obchodě

Falešné stránky, které zneužívaly logo Zary se objevily na internetu. Čtenář Josef přiznal, že se stal obětí a momentálně řeší problém spočívající v nedoručení objednané zásilky. Je pravděpodobné, že nejenže nedostane své zboží, ale také zůstane bez peněz, neboť ty neskončily na účtě Zary, která s těmito stránkami nemá žádnou spojitost.

Falešný e-shop byl vytvořen s velkou precizností – nabízí rozsáhlý sortiment zboží a uživatelé si mohou všimnout i kvalitní češtiny. Způsob registrace a placení na stránkách probíhá bez problémů. Transakce lze provádět pouze kartou, ačkoliv podobně jako u jiných podvodných e-shopů, není možná platba při doručení. Podvod spočívá v tom, že peníze od uživatelů neskončí na účtu Zary, ale v kapsách podvodníků.

Jak poznat podvodné stránky

Rozpoznání phishingové stránky může být obtížné a je závislé na detailech, například nefunkčních odkazech na sociálních sítích ve spodní části stránky. Bezpečnostní experti často radí, že podvodné stránky lze poznat podle internetové adresy v prohlížeči. V tomto případě však podvodníci využívají skutečnosti, že Zara nemá oficiální českou doménu, což může zamaskovat jejich podvodnou českou doménu zara-cz.cz.

Situace je komplikována tím, že majitelé falešných stránek zůstávají v anonymitě, přičemž kontaktní údaje jsou skryté a na dotazy na webových stránkách nikdo neodpovídá. Výsledkem je, že spotřebitelé mohou být klamáni a připraveni o své peníze bez možnosti odhalení viníka.

Cílem je zisk

Falešná kopie Alza.cz byla v minulosti daleko dokonalejší, přesto tyto podvody jasně ukazují na nový trend – napodobování celých e-shopů s cílem získat peníze od nevědomých zákazníků, jak upozorňuje web Novinky. Tito podvodníci využívají prestižních značek k nalákání uživatelů, přičemž samotné stránky jsou téměř identické s originály. Ačkoliv falešný web Alzy byl zablokován po varování, není vyloučeno, že se objeví pod jinou doménou znovu. Pro uživatele je tedy obtížné odhalit podvod, což může mít vážné následky v podobě prázdného bankovního účtu.

Setkali jste se už při online nakupování s tímto podvodem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články