Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní

Nafukovací návnady od děčínské firmy Inflatech jsou velmi sofistikované. Věrně nevypadají jenom na kameře, ale i na radaru nebo při teplotním snímání.

i Zdroj fotografie: Inflatech
                   

Některá hlášení ruského ministerstva obrany působí až směšně a není jisté, zda ministerstvo záměrně lže, nebo se jen z praktického důvodu plete. Nejviditelnějším symbolem jsou raketomety HIMARS, o nichž Rusko tvrdí, že jich zničilo již minimálně 40. Ovšem Ukrajina jich dostala jen 20, a jelikož je stále hojně používá, jsou ruská tvrzení jasný nesmysl. Ovšem možné je, že ruští vojáci mohli zničené vozidlo opravdu vidět. Jen nebylo skutečné, ale nafukovací.

Nafukovací makety mají řadu výhod

Jednou z často využívaných metod v historii vojenství je klamání nepřítele a v posledních více než 100 letech, s rozvojem letectva a později družic a dronů, je o to důležitější. Mnohé objemné zbraně jdou schovat jenom velmi obtížně, a tak přichází na řadu další metoda – přesvědčit nepřítele, že je opravdu vidí, ačkoli nejsou skutečné. K tomu obvykle sloužily různé makety ze dřeva, ale jedním z nejlepších způsobů je vyrábět makety nafukovací. Jsou skladné, snadno se přemisťují a velmi rychle instalují.

Jedním z nejznámějších výrobců takovýchto nafukovacích maket v Evropě je děčínská firma Inflatech. Původně vyráběla různé nafukovací reklamy, ale postupně se přeorientovala na makety všelijakých vojenských systémů. Z fotografií dostupných na internetu nebo v různých médiích je zřejmé, že dokáže vyrobit třeba makety systémů protivzdušné obrany, jako jsou Tor-2 či 9K33 Osa, raketometů M270 MLRS nebo M142 HIMARS, ale třeba i tanku M1 Abrams.

Makety z Děčína jsou i na Ukrajině

Představitelé firmy veřejně prozradili, že jsou schopni za měsíc vyrobit kolem 35 kusů maket různé vojenské techniky a v podstatě se netají tím, že Ukrajina je velký odběratel. Podle nich je docela dost možné, že ruská tvrzení o zničených HIMARS jsou dílem i jejich výrobků. Nejde ale jenom o to nepřítele přesvědčit, že něco zničil, nafukovací návnada není tak drahá, zatímco sofistikované řízené střely často ano. Nepřítel tak vyčerpá drahou a často nedostatkovou zbraň, a přitom ničeho nedosáhne.

Nutno dodat, že podobné makety nejsou jen obyčejným nafukovacím modelem, protože by v mnoha případech nebylo těžké podvod odhalit, i když vypadají velmi věrně. Dnešní průzkumné prostředky, jako jsou drony či letadla, využívají nejen kamery, ale i termovize, infračervené nebo radarové snímání a makety musí obstát i zde. Proto látka mívá kovový nátěr odrážející radarové paprsky podobně jako skutečné vozidlo, případně vyhřívání v místech, kde bývá motor, aby maketa vypadala věrohodně v teplotním spektru.

Jak věrně mohou působit různé nafukovací makety zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články