Jednou použijete tuto známou nabíječku na váš telefon a máte malér. Máte ji doma? Musíte ji urychleně vyhodit

Pokud k nabíjení svého zařízení používáte nelicencovanou nabíječku za pár korun, doslova si zahráváte s ohněm. Představuje bezpečnostní riziko jak pro vás, tak pro vaše zařízení.

nabíječku i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Doba, kdy v každém balení k novému mobilnímu telefonu byla také originální nabíječka, je už bohužel minulostí. Můžeme se jen dohadovat, co za tímto trendem stojí – zda snaha o zvýšení zisku nebo něco úplně jiného. Běžnému uživateli tak nezbyde nic jiného, než si k novému telefonu nějakou nabíječku dokoupit. Výrobce i prodejce vždy doporučují dokoupení originálního nabíjecího adaptéru. Na trhu jsou k sehnání i levnější nelicencované nabíječky, které ovšem mohou představovat potenciální bezpečnostní riziko.

Nabíječku v balení nenajdete

Výrobci mobilních telefonů i tabletů značky Apple, Samsung, Nokia či Lenovo a další přestali od roku 2022 přidávat originální nabíječku do balení k novým zařízením. Je tak na každém, aby si vhodnou nabíječku k novému telefonu či tabletu pořídil. Většina prodejců vám originální nabíjecí adaptér nabídne při koupi daného zařízení. Většina lidí však takovou nabídku kvůli vyšší ceně za adaptér odmítnou a koupí si nějakou levnější z nelicencovaného obchodu. To je však zásadní chyba.

zapojení do sítě
iZdroj fotografie: Almanta / Creative Commons / CC BY-SA
Nelicencované nabíječky jsou velkým bezpečnostním rizikem

Nelicencované nabíječky z Číny

Levné nabíječky ne vždy splňují všechny bezpečnostní parametry. Kvůli nízké ceně nejsou správně testovány a velmi často u nich dochází k různým závadám. V extrémních případech, které jsou však častější, se taková nabíječka za pár korun sama vznítí nebo dokonce exploduje. To může způsobit vážné poranění nebo závažnou škodu na vašem majetku. Mnohem častější však je, že adaptér jednoduše přestane po chvíli fungovat. Může však i nenávratně poškodit vaše nové zařízení.

Svůj telefon nabijete i bez nabíječky: Vše jsme zjistili za vás

Neuznaná reklamace

Negativní vliv nelicencovaných nabíječek na vaše zařízení je všeobecně znám. Dochází k poškození nabíjecího čipu a postupně začne vznikat prodleva v nabíjení při zapojení kabelu nabíječky k telefonu či tabletu – až se jednoho dne nezačne nabíjet vůbec. Pokud takovou závadu zkusíte ještě v záruce reklamovat, můžete se setkat s nepříjemným nepochopením. První věc, která bude servisního zaměstnance zajímat, je, jakou nabíječku používáte. U nelicencované nabíječky vám nemusí být reklamace uznána.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články