Ukrajina nasadila systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM. Dokáže nebe ochránit před mnoha hrozbami

Německý systém využívá technologii rakety původně určené pro letadla. Její vyhledávací systém zajišťuje vysokou pravděpodobnost zásahu, a to i obtížných cílů.

i Zdroj fotografie: Matti Blume / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z nejlepších zbraní středního dosahu na ochranu vzdušného prostoru se ukazuje být systém ze sousedního Německa. Existuje teprve několik let a jeho základem jsou posílené střely původně určené jako rakety vzduch-vzduch pro bojová letadla IRIS-T. Věhlas si získal poté, co se ukázal jako nesmírně efektivní proti ruským útokům na Ukrajině, kam se dostal během podzimu 2022. Německý systém je označovaný jako IRIS-T SLM.

Systém IRIS-T SLM asi chrání Kyjev

Na Ukrajině měl být první systém IRIS-T SLM nasazený již v říjnu 2022 a zapojil se i do likvidace dalších ruských útoků. Ukrajinská strana dokonce hlásila, že je stoprocentně úspěšný. Kde je přesně rozmístěný, není známo, předpokládá se ale, že v okolí hlavního města Kyjeva. Zatím se objevila jediná fotografie, umístění z ní samozřejmě nejde lokalizovat. Podle kamufláže se jedná o zbraň původně určenou pro Egypt. Země si ho objednala v roce 2017 a nyní souhlasila s opožděním dodávek, aby je bylo možné poslat na Ukrajinu.

Základem systému jsou střely IRIS-T původně určené pro bojová letadla. Německo spolu s dalšími zeměmi je začalo vyvíjet v 90. letech jako alternativu k americkým AIM-9 Sidewinder. Konstruktéři se snažili sestrojit střelu s možností provádět i náročné manévry a s infračerveným vyhledáváním extrémně odolným proti různým protiopatřením. Střela byla do výzbroje zavedena v roce 2005 a ukázala se jako mimořádně účinná.

Když už existovala tato účinná technologie, začala německá společnost Diehl Defense na jejím základě vyvíjet i pozemní systém. Základem jsou střely IRIS-T, ale s posíleným raketovým motorem a radarovým naváděním k cíli. V závěrečné fázi navádění převezme její neobyčejně kvalitní infračervený vyhledávač a explozi zajistí radarová přibližující pojistka. Rychlost střely je kolem Mach 3, umí zasahovat proti letadlům, dronům, vrtulníkům, řízeným střelám a údajně i proti některým balistickým raketám.

Baterie může řídit všechny své střely

Jedna baterie IRIS-T SLM obsahuje tři odpalovací vozidla, většinou nákladní automobily MAN s osmi raketami. Také je zde velitelské vozidlo řídící palbu baterie, je schopné řídit odpal všech střel najednou. Systém obsahuje radar s dosahem až 250 kilometrů, ale lze ho integrovat i do dalších radarových sítí. Dosah střel je 40 kilometrů do dálky a 20 kilometrů do výšky.

Existuje i verze IRIS-T SLS krátkého dosahu, její střely mohou zasahovat cíle do vzdálenosti 12 kilometrů, ve vývoji je i systém SLX, jeho dosah by měl být 80 kilometrů do dálky a 30 kilometrů do výšky. Na Ukrajině se podle dostupných zpráv střely dokázaly vypořádat i s nejmodernějšími ruskými naváděnými střelami Ch-101 odpalovanými z bombardérů a Kalibr vystřelovanými z lodí nebo ponorek.

Který systém na světě se vyrovná nebo předčí IRIS-T?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu