Ukrajina nasadila systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM. Dokáže nebe ochránit před mnoha hrozbami

Německý systém využívá technologii rakety původně určené pro letadla. Její vyhledávací systém zajišťuje vysokou pravděpodobnost zásahu, a to i obtížných cílů.

i Zdroj fotografie: Matti Blume / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z nejlepších zbraní středního dosahu na ochranu vzdušného prostoru se ukazuje být systém ze sousedního Německa. Existuje teprve několik let a jeho základem jsou posílené střely původně určené jako rakety vzduch-vzduch pro bojová letadla IRIS-T. Věhlas si získal poté, co se ukázal jako nesmírně efektivní proti ruským útokům na Ukrajině, kam se dostal během podzimu 2022. Německý systém je označovaný jako IRIS-T SLM.

Systém IRIS-T SLM asi chrání Kyjev

Na Ukrajině měl být první systém IRIS-T SLM nasazený již v říjnu 2022 a zapojil se i do likvidace dalších ruských útoků. Ukrajinská strana dokonce hlásila, že je stoprocentně úspěšný. Kde je přesně rozmístěný, není známo, předpokládá se ale, že v okolí hlavního města Kyjeva. Zatím se objevila jediná fotografie, umístění z ní samozřejmě nejde lokalizovat. Podle kamufláže se jedná o zbraň původně určenou pro Egypt. Země si ho objednala v roce 2017 a nyní souhlasila s opožděním dodávek, aby je bylo možné poslat na Ukrajinu.

Základem systému jsou střely IRIS-T původně určené pro bojová letadla. Německo spolu s dalšími zeměmi je začalo vyvíjet v 90. letech jako alternativu k americkým AIM-9 Sidewinder. Konstruktéři se snažili sestrojit střelu s možností provádět i náročné manévry a s infračerveným vyhledáváním extrémně odolným proti různým protiopatřením. Střela byla do výzbroje zavedena v roce 2005 a ukázala se jako mimořádně účinná.

Když už existovala tato účinná technologie, začala německá společnost Diehl Defense na jejím základě vyvíjet i pozemní systém. Základem jsou střely IRIS-T, ale s posíleným raketovým motorem a radarovým naváděním k cíli. V závěrečné fázi navádění převezme její neobyčejně kvalitní infračervený vyhledávač a explozi zajistí radarová přibližující pojistka. Rychlost střely je kolem Mach 3, umí zasahovat proti letadlům, dronům, vrtulníkům, řízeným střelám a údajně i proti některým balistickým raketám.

Baterie může řídit všechny své střely

Jedna baterie IRIS-T SLM obsahuje tři odpalovací vozidla, většinou nákladní automobily MAN s osmi raketami. Také je zde velitelské vozidlo řídící palbu baterie, je schopné řídit odpal všech střel najednou. Systém obsahuje radar s dosahem až 250 kilometrů, ale lze ho integrovat i do dalších radarových sítí. Dosah střel je 40 kilometrů do dálky a 20 kilometrů do výšky.

Existuje i verze IRIS-T SLS krátkého dosahu, její střely mohou zasahovat cíle do vzdálenosti 12 kilometrů, ve vývoji je i systém SLX, jeho dosah by měl být 80 kilometrů do dálky a 30 kilometrů do výšky. Na Ukrajině se podle dostupných zpráv střely dokázaly vypořádat i s nejmodernějšími ruskými naváděnými střelami Ch-101 odpalovanými z bombardérů a Kalibr vystřelovanými z lodí nebo ponorek.

Který systém na světě se vyrovná nebo předčí IRIS-T?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články