Nemáte v peněžence stokorunu se speciálním znakem? Dnes má velkou cenu, dá se za ni pořídit i dovolená

V peněženkách Čechů se schovávají vzácné stokoruny. Mají speciální znak, za jejich prodej může člověk klidně odletět na dovolenou. Máte jí doma taky?

stokorunu i Zdroj fotografie: Mojmir Churavy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Numismatika je v Česku stále na vzestupu a příběhy některých vzácných mincí či bankovek nepřestávají udivovat. V nedávné aukci zprostředkované společností Macho & Chlapovič se například dražila sbírka nadšeného numismatika, která mimo jiné obsahovala i stokorunu se speciálním znakem. Už za její vyvolávací cenu byste si mohli pořídit příjemnou dovolenou v Čechách nebo na Moravě.

Dovolená za vzácnou stokorunu

Rozsáhlá numismatická sbírka mapovala historii českého měnového systému od raného středověku až po současnost. Obsahovala několik historických mincí i vzorové bankovky se zvláštním znakem. Konkrétně se jednalo o stokorunu, kterou Česká národní banka (ČNB) vydala ke stoletému výročí české měny. Její vyvolávací cena začínala na necelých 25 tisící korunách. Zatímco za obyčejnou stokorunu si dnes nekoupíte pomalu ani oběd, tahle výroční by vám vystačila na skromnou dovolenou. Podobnou částku si připsala také vzorová tisícikoruna. Ta do dražby vstupovala s počáteční cenou 30 tisíc korun.

bankovky v peněžence
iZdroj fotografie: KamoToSuJa / Creative Commons / CC BY-SA
Vzácné bankovky mohou mít hodnotu i několika desítek tisíc korun.

Historické mince za několik milionů

Zmíněnou stokorunu však ve sbírce zastínilo několik historických mincí. Nejvzácnější kousek představoval desetidukát z roku 1669. Zlatý dukát byl vyražen v kutnohorské mincovně a nese na sobě portrét Leopolda I., jak uvádí web TN.Nova.cz. Jeho vyvolávací cena začínala na neuvěřitelných 9,1 milionů korun. Další poklad sbírky představoval znovu desetidukát. Tentokrát z roku 1620 a s podobiznou Fridricha Falckého. Taková mince má pro Česko zároveň specifickou historickou hodnotu vzhledem k událostem okolo bitvy na Bílé hoře. Na aukci vstupovala s vyvolávací cenou 3 miliony korun.

vrácení přeplatku

Kdo má v peněžence tento typ stokorunové bankovky, dostane za ni klidně i 100 000 Kč. Kdysi ji měl doma každý

Další poklady vzácné sbírky

Vzácná sbírka vznikala celých padesát let a jednotlivé kousky popisují vývoj české měny od starověku až po první republiku. Další vzácný exponát tak představoval jáchymovský tolar vyražený v roce 1656 za vlády Ferdinanda III. Jeho vyvolávací cena začínala na 1,52 milionů korun. Jedná se o jeden z posledních tolarů, které byly v jáchymovské mincovně vyraženy a pro dnešní sběratele představuje skutečnou raritu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články