Majitelé mobilů s Androidem jsou v ohrožení: Ze sekundy na sekundu přestávají fungovat telefony a přichází až o 5 000 Kč

Mobily s Androidem můžete pořídit od dvou do třiceti tisíc korun. Levné modely lákají svou cenou, dražší modely zaručí delší výdrž. Jaký se vyplatí pořídit?

mobily s androidem i Zdroj fotografie: The Tech Cheat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mobily s Androidem pokrývají velkou škálu různých značek. Stejně rozmanité jsou i jejich ceny. Při nákupu nového telefonu si tak můžete vybírat z velkého množství možností, přičemž ty nejlevnější začínají někde na dvou tisících korun a ty nejdražší se pohybují okolo 30 tisíc korun. Lidé mnohdy dávají přednost levnějším variantám v domnění, že tím ušetří peníze. Ale je tomu skutečně tak? Vážně je nutné k mobilnímu telefonu přistupovat jako ke spotřebnímu zboží, které musíme každý rok vyměnit?

Levné mobily s Androidem

Lidé si málokdy uvědomují, že i levné zboží má svou cenu, kterou mnohdy nevidíme. Aby se výrobci prodej levného zboží vyplatil, musí ubrat někde na nákladech. Přesto dnes není výjimečné, že i ten nejlevnější model na trhu má téměř špičkovou výbavu. Pokud tedy výrobce nešetří na hardwaru, musí zákonitě ubrat na softwaru. Levné mobily s Androidem tak mívají pouze základní softwarové vybavení a krátkodobou nebo vůbec žádnou technickou podporu.

Zatímco dražší modely se udržují při životě pravidelnými aktualizacemi, které zajišťují lepší bezpečnost i vylepšené funkce zařízení, levné modely velmi rychle zastarají. Ty úplně nejlevnější se většinou nedočkají žádné softwarové aktualizace. Z toho důvodu velmi rychle přichází o svou provozuschopnost i bezpečnost, která je v době, kdy máme ve svých mobilech všechna citlivá osobní data, velmi důležitá.

operačním systémem Android
iZdroj fotografie: Ka Kit Pang / Creative Commons / CC BY-SA

Dražší model déle vydrží

Ačkoliv můžou některé mobily s Androidem odradit svou pořizovací cenou, ve výsledku může být jejich nákup ekonomicky výhodnější. Už jen zmíněné pravidelné aktualizace operačního systému zajistí dlouhodobou životnost telefonu s potřebným zabezpečením. Když si jeho pořizovací cenu následně rozpočítáte na jednotlivé roky, možná budete sami překvapeni, jak výhodná koupě to ve skutečnosti byla. Zatímco levný mobil bez technické podpory pravděpodobně do roka nebo dvou vyměníte za nový, ten dražší vám bezpečně vydrží pět i více let.

Celý život nabíjíte baterii u mobilního telefonu špatně. Správné nabíjení zajistí její dlouhou životnost

Nejedná se o spotřební zboží

Marketingová strategie u levných mobilních telefonů je tedy jasná. Aby firmě generovaly zisk, musí se jich prodat co nejvíce a velmi často. Právě proto nemají tyto mobily s Androidem technickou podporu, aby byli uživatelé nuceni si brzy koupit nový model. Díky tomu se může zdát, že jsou mobily jen dalším spotřebním zbožím. Nemělo by být. Mobilní telefon obsahuje řadu toxinů, které jsou škodlivé pro životní prostředí. Časté měnění levných mobilů tak nepodporuje správný přístup k ekologii. Nehledě na to, že se to nevyplatí ani ekonomicky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články