Máte účet u Google? Gratulujeme, brzy můžete dostat klidně 5 000 Kč. Podívejte se, zda se to týká i vás

Máte účet u Google? Pak máte nárok na odměnu 5 000 Kč, kterou můžete dostat téměř okamžitě. Takhle jednoduše je můžete získat i vy.

Telefon s Google Play i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Firma Google souhlasila s vyplacením částky 700 milionů dolarů (15,7 miliardy Kč) k urovnání soudního sporu týkajícího se obchodu s aplikacemi v obchodu Play Store. Toto urovnání přišlo po žalobě padesáti amerických států, které obvinily Google z „potlačování konkurence“ v oblasti svého obchodu s aplikacemi na platformě Android. Spor se zaměřil zejména na to, jakým způsobem Google omezoval konkurenci a zvyšoval náklady uživatelů na transakce v rámci aplikací stahovaných z obchodu Play Store.

Nová opatření

Google, ačkoli neuznává porušení pravidel trhu, souhlasil s několika opatřeními, která mají podporovat větší konkurenci na platformě Play Store. Tato opatření měla zahrnovat usnadnění pro uživatele Androidu v instalaci aplikací z alternativních zdrojů po dobu pěti let.

Toto urovnání přichází krátce po verdiktu kalifornského soudu, který rozhodl v jiném sporu s herním studiem Epic Games, že poplatky v oficiálních obchodech jsou nelegální. Spor o poplatky, který začal v roce 2020, se týkal nejen Google, ale i Applu. Web Novinky zmiňuje, že oba giganti si účtovali provize ve výši až 30 procent za transakce v obchodech App Store a Google Play. Ve snaze odporu proti tomu nabídlo vedení Epic Games hráčům alternativní platební metodu v hře Fortnite, což vedlo k jejich stažení z obchodů App Store a Google Play.

Google Play iZdroj fotografie: Depositephotos

Další obvinění

Kalifornský soud nyní rozhodl, že Google drží monopol na trhu distribuce aplikací pro Android a že jeho jednání porušilo pravidla hospodářské soutěže. Google je také obviněn ze způsobení finanční škody hernímu studiu Epic Games. Tato situace je překvapivá, zejména vzhledem k možnosti instalace Fortnite na Androidu z alternativních obchodů. Spor s Applem o stejné otázky je stále v procesu projednávání u nejvyššího soudu.

Co říkáte na řešení tohoto sporu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články