Video: Ukrajinci granátem zasáhli ruský tank T-80. Ten ale dál pokračoval v boji

Na sociálních sítích existuje řada záběrů, kdy dron i malou pumou zničí tank. Ovšem existují i důkazy, že často tomu tak není, jen se prostě na veřejnost nedostanou.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud bychom vycházeli z videí na sociálních sítích, hlavně ukrajinských, mohlo by se zdát, že i malé drony jsou velmi dobrou zbraní proti tankům. Existují populární záběry, kdy svržený granát nebo mina na tank dopadly a zcela ho zničily. Nutno podotknout, že většinou tehdy, kdy proletěly otevřeným poklopem dovnitř. Pokud tank poklopy otevřené nemá nebo se obsluha netrefí, je výsledek jiný. Takovým neúspěchem se nikdo nechlubí, proto je podobných záběrů jen minimální množství.

Tank může útoku snadno odolat

Přesto se ale jedno z videí na internetu objevilo a ukazuje, jak mnohé útoky pravděpodobně dopadají. Není jisté, kdy a kde bylo na ukrajinské frontě pořízené, ani kdo na koho útočí. Ale vzhledem písmenu V na tanku a faktu, že civilní drony se speciálně upravenými pumami jsou především ukrajinskou dominantou, dá se předpokládat, že se jedná o ruský tank. Podle tvaru T-80, pravděpodobně verze BV. Ačkoli ho mnohé komentáře označují za modernizovanou verzi BVM, ale té neodpovídá jeho reaktivní pancéřování.

Na záběrech je vidět, jak dron svrhne relativně malou pumu plastovým stabilizátorem a ta dopadne na střechu tanku. Exploduje, ale po pár sekundách tank pokračuje ve střelbě proti nepříteli. Explozi na věži tanku pravděpodobně nezpůsobila jen puma z dronu, ale i reaktivní pancéřování. Nedaleko místa, kam projektil dopadl, totiž po zásahu evidentně chybí, dá se tedy předpokládat, že explodovalo a odvedlo svoji práci.

Reaktivní pancéřování tanku výrazně pomůže

Je samozřejmě otázka, jaký druh bomby Ukrajinci na tank svrhli, mnohdy upravují různé druhy granátů nebo jiné munice. Jedním z častých typů bývá původně sovětský protitankový granát RKG-3 se schopností díky své tvarované náloži prorazit pancíř o síle až 220 milimetrů RHAe. Pokud by dron opravdu použil tento granát, měl by šanci střechou tanku proniknout. Ovšem jenom v případě, že by nebyla vybavena reaktivním pancířem, což byla. Je totiž navržený právě proto, aby odklonil sílu výbuchu kumulativních náloží.

Tanky T-80VB mají reaktivní pancéřování Kontakt-1 odpovídající tvaru kostek na videu tanku. Reaktivní pancéřování tvoří slisovaná deska výbušniny mezi dvěma kovovými pláty. Při nárazu projektilu exploduje a odchýlí směr výbuchu tvarované nálože, moderní typy i kinetické penetrátory. Modernizované tanky T-80BVM již mají reaktivní pancéřování Relikt poskytující mnohem lepší ochranu. Dokáže si poradit i s tandemovými hlavicemi navrženými tak, aby překonaly starší typy reaktivního pancíře.

Jak může malý dron nejsnáze zničit tank?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články