Až 20 % Čechů v ohrožení: Majitelé těchto telefonů budou muset platit poplatek 25 000 Kč

Na pozoru by se měli mít všichni majitelé iPhonů, kterým v následujících dnech přijde tato zpráva. Mohou se stát obětí hackerského útoku. Co přesně hrozí?

majitelé iphonů i Zdroj fotografie: Web Donut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv je většina hackerských útoků mířena na zařízení s operačním systémem Android, úplně se nevyhýbají ani jeho konkurentovi. V následujících dnech by se měli mít na pozoru majitelé iPhonů, na které cílí nejnovější hackerský útok. Své uživatele o tom infromoval samotný výrobce těchto mobilních telefonů, Apple. Pokud jste podobné upozornění obdrželi i vy, rozhodně ho neberte na lehkou váhu.

Majitelé iPhonů, pozor!

Hackerských útoků neustále přibývá a v bezpečí před nimi není vůbec nikdo. Často tyto útoky cílí výhradně na operační systém Android. Hackeři se však nevyhýbají ani útokům na konkurenční iOS, který používají iPhony od Applu. Operační systém iOS je obecně považovaný za bezpečnější, to však neznamená, že mohou být majitelé iPhonů naprosto v klidu. To potvrdil i sám výrobce, který rozeslal varování před nejnovějším hackerským útokem uživatelům do 92 zemí světa. Nebezpečí se tak může týkat i Čechů.

android iZdroj fotografie: Blogtrepreneur / Creative Commons / CC BY-SA

Krádež osobních dat

Společnost neuvedla, kterých zemí se toto varování konkrétně týká. Stejně tak klade důraz i na anonymitu jednotlivých uživatelů. Pokud tedy hrozí nebezpečí i vám a vašemu telefonu, budete o tom včas informováni. Podle dostupných informací by se měl nejnovější hackerský útok zaměřovat na krádež Apple ID jednotlivých uživatelů. To je pro všechny majitelé iPhonů rozhodně nepříjemná zpráva. V ohrožení jsou všechna jejich citlivá osobní data, která mohou hackeři následně využít k dalším podvodům. V krajním případě mohou oběti přijít o své finance.

Apple hodinky

Apple znovu v problémech: Zákazníci si stěžují na zásadní problém, společnost bude mít co vysvětlovat

Politický vliv

Společnost Apple zavedla rozesílání podobných upozornění na hackerské útoky v roce 2021. To jen dokazuje, jak je situace v online prostoru vážná a nikdo by podobné informace neměl brát na lehkou váhu. Poslední varování před velkým útokem společnost rozeslala v říjnu loňského roku. Tehdy cílil hackarský útok výhradně na majitelé iPhonů v Indii. Útočníci do mobilních telefonů zaváděli nebezpečný virus Pegasus, který byl vyvinut v Izraeli.

Není proto vyloučené, že by podoné útoky mohly mít také politický záměr. Tomu by nicméně odpovídalo i načasování nejnovějšího útoku, který se objevil v době chystaných voleb v několika zemích světa. Osobní data uživatelů by tak mohla sehrát v následujících volbách významnou roli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články