Majitelé elektronických zubních kartáčků mají pořádný malér. Kdo udělá tuto chybu, zaplatí okamžitě 20 000 Kč

Elektrické zubní kartáčky se stávají součástí kybernetických útoků, přičemž mnoho lidí si neuvědomuje, že i tato zařízení jsou náchylná k hackerům a mohou být zneužita k útokům na internetovou bezpečnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stále větší množství lidí každý den používá elektrický zubní kartáček. Málokdo si ale uvědomuje, že každý přístroj připojený k internetu nese svá rizika a tím pádem i právě elektrické zubní kartáčky. Víme, co hrozí v případě hackerského útoku.

Elektrické zubní kartáčky

Většina zubních kartáčků má tu možnost, se připojit na internet a částečně jsou řízeny Java kódem, což zapříčiňuje jejich náchylnost k několika způsobům zneužití. Všeobecně platí, že hackerský útok hrozí každému zařízení, které je připojeno k internetu, zmiňuje portál CHIP. Možná vás překvapuje, že se jedná i o zubní kartáček, ale statistika mluví jasně. V současné chvíli je hacknuto přes 3 miliony elektrických zubních kartáčků.

Možná si říkáte, k čemu jsou hackerům ovládnuté elektrické zubní kartáčky. Tak jako právě další elektrické zařízení se dají i zubní kartáčky zneužít k vytvoření botnetu. Prostřednictvím botnetu pak kyberútočníci mohou realizovat lavinové útoky na webové stránky a cílí na jejich vyřazení z provozu.

Takto napadená webová stránka má pak potíže například s nevyřízenými objednávkami, zablokovaný prodej online nebo výpadky reklam a příjmů z nich.

Domácí digitální spotřebiče

Počty útoků hackerů stále roste. Často si lidé myslí, že koncový zákazník s domácím spotřebičem pro ně není zajímavý, ale opak je pravdou. Společnost Fortinet se zabývá kyberbezpečností, a proto udělali pokus. K internetu připojili zcela nechráněný počítač a sledovali, co se bude dít. K jeho napadení stačilo pouhých 20 minut.

Elektrický zubní kartáček iZdroj fotografie: Depositephotos

V dnešní době jsou útoky už tak pokročilé, že se mnoho procesů spouští automaticky. Hackeři pro lapení co nejvíce obětí využívá funkce botů a agentů, což jsou vlastně malé skripty, kteří prohledávají internet a hledají potencionální cíl k útoku. Pokud se právě vaše zařízení stane obětí, může to zablokovat jeho funkce a nezbyde pak nic jiného než koupit nové zařzení. To vás může vyjít až na 20 000 Kč.

Jakékoliv digitální zařízení připojené k internetu je zkrátka zneužitelné a záleží na jeho bezpečnostním systému, zda se stane další obětí. Toto varování se týká různých domácích zařízení jako jsou dětské chůvičky, domácí kamery, a právě i zubní kartáčky. V rámci obrany, ale i útoků zaujímá své místo také umělá inteligence.

Máte doma elektrický zubní kartáček připojený k internetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články