Majitelé Android telefonů, pozor: Kdo si v květnu nestáhne aktualizaci, nemůže platit svým telefonem

Majitelé Android telefonů by měli do konce května provést bezpečnostní aktualizaci svého systému, jinak už mobilem nikde nezaplatí.

Android telefonů i Zdroj fotografie: Mybloodtypeiscoffee / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bezkontaktní platby mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami si mezi Čechy získaly značnou oblibu. Dává jim přednost až tři čtvrtiny obyvatel. Majitele Android telefonů však od června čekají značné změny. Společnost Google oznámila, že pro starší verze operačního systému nebude nadále přístupná funkce Google Pay, která bezkontaktní platby zajišťuje.

Bezkontaktní platby u Android telefonů

Až tři čtvrtiny české populace upřednostňují bezkontaktní platby pomocí chytrých telefonů nebo hodinek. Placení mobilním telefonem je totiž značně pohodlné a rychlé. Zároveň je však nutné zajistit dostatečné zabezpečení funkce NFC, která platbu telefonem nebo hodinkami zajišťuje, kvůli množícím se kybernetickým útokům.

Kromě příslušné funkce musí zařízení také obsahovat mobilní peněženku, kterou v případě Android telefonů zajišťuje aplikace Google Pay. Do této aplikace si uživatelé nahrají své platební karty, která využívají pro bezkontaktní platby. I zde je potřeba zajistit dostatečné zabezpečení, aby nedošlo ke zneužití platebních karet hackery. Bezpečnostní aktualizace systému se však od června tohoto roku nebudou vztahovat na některé starší verze operačního systému Android a Wear OS v případě chytrých hodinek.

kybernetické podvody, žena platící mobilem
iZdroj fotografie: Isidora.ilic / Creative Commons / CC BY-SA
Od června už mobilem možná nezaplatíte.

Starší telefony budou mít problém

Majitelé Android telefonů by si tak měli co nejrychleji zkontrolovat svou aktuální verzi operačního systému a nejpozději do konce května provést případnou aktualizaci. Problém nastane u zařízení, které nové verze Androidu nepodporují. Bezpečnostní aktualizace budou nadále přístupné pouze pro verze Android 9 a vyšší. V případě chytrých hodinek bude pro bezkontaktní platby vyžadována minimálně verze systému Wear OS 2.x.

Jakékoliv starší verze přijdou o bezpečnostní aktualizace a aplikace Google Pay už nebude nadále z bezpečnostních důvodů přístupná. Problém tak může nastat u vlastníků starších telefonů, které novější verze systému nepodporují. Jedná se například o telefony Samsung Galaxy A3, Galaxy A5 a Galaxy S7.

Umělá inteligence Google je schopná přemýšlet sama za sebe, tvrdí softwarový inženýr. Kvůli „odhalení“ byl suspendován

Vše si včas zkontrolujte

Pokud si nejste jistí, jakou verzi operačního systému aktuálně máte, můžete to jednoduše zjistit v Nastavení svých Android telefonů. V sekci „O telefonu/Informace o softwaru“ najdete, jakou máte aktuální verzi operačního systému a v sekci „Aktualizace softwaru“ si můžete případně stáhnout a nainstalovat novější verzi. Kontrolu a aktualizaci doporučujeme provést nejpozději do konce května, abyste se při příští platbě vyhnuli nepříjemnému překvapení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články