Magnetický sprej mění neživé předměty v miniaturní roboty

Nadpis může znít trošku bulvárně, ale pravdou je, že na miniaturní roboty, kteří by byli schopni autonomně pracovat, si lidstvo bude muset ještě nějaké to desetiletí počkat. Jejích funkci však může v některých případech nahradit magnetický sprej, který vyvinuli vědci v Číně pod patronátem místní akademie věd.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jejich magnetický sprej je programovatelný, rozložitelný a hlavně zdravotně nezávadný, takže je možné využívat jej také v medicíně.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
I neživé se může hýbat

Aglutinace v praxi

Sprej funguje na principu aglutinace, což je v praxi sérologická reakce aglutinogenu s aglutininem. Ta se projevuje shlukováním aglutinogenu na místech přímo vystavených sprejovému postřiku. Antigen aglutinogen se v lidském těle běžně vyskytuje, narazíte na něj například na povrchu bakterií, virů, kvasinek, ale třeba i spermií.

Magnetický sprej se skládá zejména z polyvinylového alkoholu, glutenu a magnetických částic. Sprej lze snadno „programovat“ jednoduchou úpravou magnetizace zamýšlené trasy, aniž by bylo nutné měnit postřik samotný nebo jeho strukturu. Postřik se po dosažení místa určení sám rozloží a nezanechá po sobě prakticky žádné stopy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Princip zvaný aglutinace

Revoluce v medicíně?

Podle čínských vědců najde tento magnetický sprej uplatnění zejména v medicíně, kde může způsobit malou revoluci. Pokud se skutečně prokáže, že miniaturní magnetické roboty je možné masově využívat, bude mezi jejich typické využití patřit například:

  • transport léčiv skrze trávicí soustavu až do té části střev, kde se má daná účinná látka vstřebat – na tomto místě se robot zastaví
  • transport účinných látek vpravených do těla injekčně v krevním řečišti
  • uplatnění by sprej měl najít také při odběrech laboratorních vzorků

Medicína pochopitelně není jedinou oblastí, kde bude možné tento magnetický sprej využít, v této chvíli se však výzkum zaměřuje právě tímto směrem. I proto je první varianta spreje z biologického hlediska zdravotně nezávadná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články