Rusko modernizuje letoun Su-35. Schopnostmi se přiblíží letadlům páté generace

Ruské letectvo zavede do výzbroje novou verzi bojového letounu Su-35. Bude více neviditelný, s lepším radarem a využije i nejnovější typy zbraní.

i Zdroj fotografie: Rob Schleiffert / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské letectvo během roku války na Ukrajině i přes jednoznačnou papírovou převahu neporazilo to ukrajinské. Jedním z důvodů může být skutečnost, že ruská letadla neumí vše to, co Rusko deklarovalo, nebo jejich piloti nejsou schopní jejich dovedností využít. Země ale nepřestala s vývojem svých strojů a kromě rozjíždění výroby letadel páté generace Suchoj Su-57 Felon modernizuje i svoji oporu vojenského letectva Suchoj Su-35 na verzi označovanou jako SM.

Modernizace využije technologie páté generace

Současná verze letadla Su-35S je páteří ruského letectva již několik let a Rusko ji srovnávalo s těmi nejlepšími západními stroji čtvrté generace. Ukazuje se ale, že to není pravda a minimálně za některými západními letadly v určitých parametrech zaostává. Situaci má změnit současná modernizace za použití mnoha technologií vyvinutých pro Su-57. Informace o schopnostech budoucích SU-35SM ale pocházejí jen z ruských zdrojů a je nutné je brát s rezervou, protože často nebývají přesné nebo nadmíru přehánějí.

Modernizovaný Flanker-E by podle nich měl dostat vylepšený motor, a navíc by měla klesnout jeho hmotnost, protože v konstrukci budou mnohem více využity kompozitní materiály. Takovéto úpravy budou jistě znamenat dostup letounu do vyšších výšek než současných 18 kilometrů a nejspíše i zlepšení již tak vynikající manévrovatelnosti stroje. Letoun má být také natřený speciálním materiálem pohlcujícím radarové paprsky, což má snížit jeho zaměřitelnost radarem.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA

Ovšem nelze si představit, že se z Su-35 rázem stane letoun se schopností stealth, protože tu zajišťuje nejen materiál, ale hlavně tvar letadla. A ten se nemění. Navíc i letouny páté generace se schopností stealth tuto schopnost ztrácí, pokud nemají zbraně umístěné jen v trupu, ale i zavěšené na vnějších závěsných bodech, což je běžné umístění zbraní u Su-35. Co pomoci pilotům určitě může, je avizovaná instalace nového systému elektronického boje, ale je samozřejmě otázka, jaké bude mít přesně schopnosti.

Nový radar bezesporu zvýší schopnosti Su-35

Velkým přínosem pro schopnosti letadla bude instalace radaru typu AESA vycházejícího z radaru v Su-57. Ačkoli radar současného Su-35 typu PESA je nejspíše nejlepším svého druhu na světě, například v testech v Egyptě v roce 2021 se ukázalo, že na radary AESA francouzských Dassault Rafale rozhodně nestačí. Radary AESA jsou citlivější a mívají větší dosah. Piloti navíc budou mít k dispozici širokoúhlé displeje, novou navigaci a komunikaci. Hlavně pro boj s letadly páté generace pak bude sloužit optický infračervený lokátor.

Kromě toho dostane Su-35SM možnost odpalovat nejnovější ruské střely vzduch-vzduch jako R-77M s dosahem 160 kilometrů, ale hlavně R-37M s dosahem 320 kilometrů. Jelikož nejmodernější americké protiletadlové střely AIM-120D AMRAAM mají dosah jen 180 kilometrů, mohou dát zbraně ruským pilotům velikou výhodu. Opravdové schopnosti modernizovaného Su-35SM se ale nakonec ukáží až v boji.

Jak nebezpečným letadlem bude nejmodernější Su-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu