Rusko modernizuje letoun Su-35. Schopnostmi se přiblíží letadlům páté generace

Ruské letectvo zavede do výzbroje novou verzi bojového letounu Su-35. Bude více neviditelný, s lepším radarem a využije i nejnovější typy zbraní.

i Zdroj fotografie: Rob Schleiffert / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské letectvo během roku války na Ukrajině i přes jednoznačnou papírovou převahu neporazilo to ukrajinské. Jedním z důvodů může být skutečnost, že ruská letadla neumí vše to, co Rusko deklarovalo, nebo jejich piloti nejsou schopní jejich dovedností využít. Země ale nepřestala s vývojem svých strojů a kromě rozjíždění výroby letadel páté generace Suchoj Su-57 Felon modernizuje i svoji oporu vojenského letectva Suchoj Su-35 na verzi označovanou jako SM.

Modernizace využije technologie páté generace

Současná verze letadla Su-35S je páteří ruského letectva již několik let a Rusko ji srovnávalo s těmi nejlepšími západními stroji čtvrté generace. Ukazuje se ale, že to není pravda a minimálně za některými západními letadly v určitých parametrech zaostává. Situaci má změnit současná modernizace za použití mnoha technologií vyvinutých pro Su-57. Informace o schopnostech budoucích SU-35SM ale pocházejí jen z ruských zdrojů a je nutné je brát s rezervou, protože často nebývají přesné nebo nadmíru přehánějí.

Modernizovaný Flanker-E by podle nich měl dostat vylepšený motor, a navíc by měla klesnout jeho hmotnost, protože v konstrukci budou mnohem více využity kompozitní materiály. Takovéto úpravy budou jistě znamenat dostup letounu do vyšších výšek než současných 18 kilometrů a nejspíše i zlepšení již tak vynikající manévrovatelnosti stroje. Letoun má být také natřený speciálním materiálem pohlcujícím radarové paprsky, což má snížit jeho zaměřitelnost radarem.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA

Ovšem nelze si představit, že se z Su-35 rázem stane letoun se schopností stealth, protože tu zajišťuje nejen materiál, ale hlavně tvar letadla. A ten se nemění. Navíc i letouny páté generace se schopností stealth tuto schopnost ztrácí, pokud nemají zbraně umístěné jen v trupu, ale i zavěšené na vnějších závěsných bodech, což je běžné umístění zbraní u Su-35. Co pomoci pilotům určitě může, je avizovaná instalace nového systému elektronického boje, ale je samozřejmě otázka, jaké bude mít přesně schopnosti.

Nový radar bezesporu zvýší schopnosti Su-35

Velkým přínosem pro schopnosti letadla bude instalace radaru typu AESA vycházejícího z radaru v Su-57. Ačkoli radar současného Su-35 typu PESA je nejspíše nejlepším svého druhu na světě, například v testech v Egyptě v roce 2021 se ukázalo, že na radary AESA francouzských Dassault Rafale rozhodně nestačí. Radary AESA jsou citlivější a mívají větší dosah. Piloti navíc budou mít k dispozici širokoúhlé displeje, novou navigaci a komunikaci. Hlavně pro boj s letadly páté generace pak bude sloužit optický infračervený lokátor.

Kromě toho dostane Su-35SM možnost odpalovat nejnovější ruské střely vzduch-vzduch jako R-77M s dosahem 160 kilometrů, ale hlavně R-37M s dosahem 320 kilometrů. Jelikož nejmodernější americké protiletadlové střely AIM-120D AMRAAM mají dosah jen 180 kilometrů, mohou dát zbraně ruským pilotům velikou výhodu. Opravdové schopnosti modernizovaného Su-35SM se ale nakonec ukáží až v boji.

Jak nebezpečným letadlem bude nejmodernější Su-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články