Bývalá špička vojenské techniky: Zastaralé tanky Leopard 1 dostaly druhou šanci

Ve světě stále funguje řada hlavních bitevních tanků starých desítky let. Státům se vyplatí je modernizovat více než si pořizovat drahé moderní stroje.

i Zdroj fotografie: Rainer Lippert / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během studené války se Západ obával, že v případě útoku ze strany zemí Varšavské smlouvy bude čelit doslova masám tanků. První na ráně byla SRN, a proto se Německo snažilo na možný střet připravit. Jeho odpovědí byl vývoj kvalitních tanků, které se měly sovětským typům postavit. V 60. letech tak spatřil světlo světa tank Leopard 1. Stále jich ve světě mnoho existuje a občas zaznívají zprávy, že by mohly být poslány na Ukrajinu. Například z Itálie.

Tanky používala řada zemí

Vývoj tanku začal již v 50. letech a původně se na něm měla podílet i Francie a Itálie, ale nakonec program opustily. Do výzbroje Bundeswehru pak začaly být tanky zařazovány v roce 1965. Bylo jich vyrobeno více jak 6 tisíc v různých verzích včetně speciálních konstrukcí nebo jako nosičů protiletadlových zbraní. Tanky se nakonec dostaly do výzbroje více než 10 zemí, kromě Německa byly velkými uživateli Itálie a Nizozemsko.

Leopard 1 je poměrně lehký tank s vysokou pohyblivostí. Jeho hmotnost je 42,2 tuny, délka 9,54 metru a šířka 3,37 metru. Je schopen se pohybovat rychlostí až 65 kilometrů v hodině a dojezd je 600 kilometrů. Posádka je čtyřčlenná. Jeho slabou stránkou je pancéřování ze svařovaného ocelového pancíře a lité věže. Odhadovalo se, že tank T-62 ho zepředu prorazí na 1 800 metrů a T-72 na 3 kilometry. Modernizovaná verze A5 má ale ochranu zesílenou polykarbonátovými pancéřovými panely.

Dělo tanku je přesné

Tank je vybaven dělem ráže 105 milimetrů s drážkovanou hlavní a zásobou 42 granátů. To se vyznačuje velmi dobrou přesností. U modernizovaných A5 je navíc nové řízení palby EMES 18, které přesnost dále zvyšuje. Také dělo této verze dokáže používat nové typy munice, a to včetně protitankových granátů typu APFSDS. Výzbroj je doplněna dvěma kulomety, jeden je koaxiální a druhý na věži. Většinou se jedná o kulomety MG 3 nebo FN MAG.

iZdroj fotografie: Uživatel Flashpoint / Creative Commons / CC BY-SA

O tom, že by mohly být starší tanky dodány na Ukrajinu, se mluví již delší dobu, ale záměr dosud narážel na některé problémy nebo odpor Německa. Ale třeba Itálie má několik desítek tanků verze A5, které by se ukrajinské armádě hodily. Leopardy 1 by rozhodně neposkytly nějakou technologickou výhodu nad ruskými tanky, ale mohly by se jim vyrovnat. Jejich slabé pancéřování by teoreticky šlo posílit přidáním dynamického pancíře, s čímž má Ukrajina u svých tanků velké zkušenosti.

V jaké úloze by mohli Ukrajinci starší Leopardy 1 nasadit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články