Majitelé bankovních účtů jsou v ohrožení: Za 15 sekund máte vybílený účet

Bohužel, kybernetických útoků v České republice stále přibývá. Stačí chvilka nepozornosti a během 15 sekund máte po penězích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česká bankovní asociace (ČBA) ve spolupráci s Policií ČR a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) znovu spouští rozsáhlou osvětovou kampaň s názvem #nePINdej!. Důvodem pro tuto kampaň je alarmující nárůst kybernetických útoků, který se v posledních letech značně zvýšil. 

Zločinců přibývá

Kyberzločinci jsou stále aktivnější a cílí na klienty českých bank. Pouze za první pololetí tohoto roku bylo hlášeno více než 10 tisíc kybernetických útoků na klienty českých bank, avšak celkový počet útoků, včetně těch, které nebyly nahlášeny, přesahuje hranici 31 tisíc útoků. To představuje nárůst zhruba o 15 % ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce. Policie se těmto útokům věnuje s maximální vážností, na stejné úrovni jako v případě fyzických zločinů. Banky také investují do ochrany svých klientů a aktivně varují před možnými kybernetickými hrozbami, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo na svých pobočkách a telefonních linkách. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Stovky milionů korun

ČBA upozorňuje, že celkové škody způsobené těmito kybernetickými útoky se pohybují v řádu stovek milionů korun. Průměrná škoda na jednoho poškozeného klienta dosahuje částky 21 522 korun, což je významná částka. ČBA také připomněla jeden extrémní případ, kdy klient banky přišel o neuvěřitelných 15 milionů korun kvůli podvodům. Kvůli této stoupající hrozbě se ČBA, společně s policií a NÚKIB, rozhodla spustit novou kampaň #nePINdej!. Cílem kampaně je informovat veřejnost o nebezpečích a poskytnout jednoduchá opatření, jak se těmto hrozbám vyhnout. Kampaň se také rozšíří o spolupráci s dalšími subjekty, jako jsou ČEZ, Balíkovna nebo České dráhy, a bude dostupná pro diváky České televize a návštěvníky kinových sítí CineStar.

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články