Desítky tisíc klientů českých bank přišly o své peníze. Hrozí to i dalším. Stačí, že vám přijde jedna SMS zpráva

Kybernetické podvody v online prostoru neustále přibývají a mění se i jejich důmyslnost a sofistikovanost. Tím se zvyšuje jejich účinnost. Dejte si pozor na funkci NFC.

vzácné mince i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kybernetické podvody jsou v online prostoru bohužel na vzestupu. Podvodníci neustále přichází s novými triky, jak z důvěřivých lidí vylákat přístup k jejich financím. Nejnovější trik zahrnuje funkci NFC, kterou v dnešní době používá téměř každý. Placení mobilem nebo hodinkami se stalo běžnou praxí mnoha uživatelů. Nyní se všem může pořádně vymstít.

Kybernetické podvody cílí na klienty bank

Jenom za první čtvrtletí letošního roku bylo podvodníky napadeno přes 20 tisíc klientů různých bank. Jedná se tak o nárůst o 21 % oproti stejnému období v loňském roce. Celková škoda ze všech podvodů však byla nižší. Kybernetické podvody zatím podvodníkům letos vydělaly okolo 357 milionů korun, zatímco vloni se jednalo o neuvěřitelných 1,35 miliardy korun. Jeden podvedený klient tak v průměru přišel zhruba o 17 tisíc korun. Přesto se stále jedná o alarmující čísla, která jen dokazují, jak závažná je aktuální situace s kybernetickými útočníky.

Pro podvody využívají NFC

Experti na kybernetickou bezpečnost proto opět varují před novým podvodným trikem. Jeho základem je funkce NFC, kterou dnes má téměř každý mobilní telefon a přes který mohou své oběti doslova vybílit účet. Vše začíná obvyklou phishingovou SMS zprávou, která oběť vyzývá ke stažení a instalaci aktualizace pro bankovní aplikaci.

Každý by si měl v takové chvíli uvědomit, že aktualizace bankovních aplikací tímto způsobem standardně neprobíhají a na přiložený odkaz raději vůbec neklikat. Odkaz oběť skutečně přesměruje na bankovní aplikaci, která dokonale napodobuje skutečnou bankovní aplikaci.

kybernetické útoky
iZdroj fotografie: Isidora.ilic / Creative Commons / CC BY-SA

V tomto případě se ale jedná o falešnou aplikaci, která požaduje vyplnění osobních informací, včetně PINu k platební kartě. Pokud ani tohle oběť neodradí a informace vyplní, vzápětí jí zavolá sám podvodník, který se tradičně vydává za pracovníka banky.

Přichází obvyklá pohádka o tom, že jste se stali obětí podvodu a vaše peníze jsou v ohrožení. Tentokrát však k záchraně účtu stačí k mobilnímu telefonu přiložit svou platební kartu a funkce NFC dokoná zbytek. Načtená data se přepošlou do mobilu podvodníka, který už pravděpodobně stojí u bankomatu připravený vybrat z účtu oběti peníze.

vrácení přeplatku
Jednou kliknul na počítači, o půl hodiny později měl na bankovním účtě 0 Kč. Tuto chybu dělá spousta Čechů a ani o ní neví

Podvodných triků je více

Existují však další kybernetické podvody, které jsou více či méně důmyslné a sofistikované. Velmi účinné se ukázaly být takzvané investiční podvody, při kterých oběť podvodníka osloví sama na základě podvodné reklamy. Z toho důvodu je stále potřeba šířit povědomí o všech podvodných praktikách a snižovat tak jejich účinnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články