Žena z Frýdku přišla kvůli zprávám na Facebooku o 2 miliony korun, teď varuje ostatní. Vše se stalo během pár sekund, hrozí to i dalším lidem. Pozor na romantické podvody.
Takzvané romantické podvody jsou dalším příkladem online kyberzločinů. Jedná se o záludné a nemravné praktiky, které působí značnou finanční i citovou újmu oběti. Podvody cílí především na ženy středních let, které na Facebooku a dalších sociálních sítích hledají způsob, jak zahnat svou samotu. Kvůli zprávám na Facebooku plným lásky jsou následně schopné udělat cokoliv. Policie před těmito praktikami důrazně varuje.
Kvůli zprávám na Facebooku přišla o všechno
Policie akutálně řeší případ romantického podvodu, který prožila žena z Frýdku-Místku. Na Facebooku jí oslovil muž, který se jí představil jako ovdovělý Francouz a vojenský lékař působící v Jemenu. Dotyčný si dokázal velmi rychle a jednoduše získat náklonost oné ženy. Už po pár dnech ji požádal o první pomoc. Chtěl, aby by mu pomohla s doručením balíčku s jeho osobními doklady a úspory. Žena zprávám na Facebooku bohužel uvěřila a s pomocí ochotně souhlasila. Myslela si, že dělá dobrý skutek, ve skutečnosti se však nechala využít podlým podvodníkem a brzy přišla o všechno.
Peníze, půjčky a zlomené srdce
Vzápětí obdržela několik požadavků k zaplacení poplatků od údajné doručovací společnosti. První platbu představovala údajná daň z přidané hodnoty ve výši 125 tisíc korun. V tu chvíli ještě žena zprávám na Facebooku bezmezně věřila a poslušně zaplatila i několik dalších požadavků. Když se přece jen objevil nějaký náznak pochybností, muž ji vždy dokázal znovu přesvědčit, že je všechno v pořádku a že se ničeho nemusí bát.
A tak žena dál posílala peníze neznámo kam. Dokonce si kvůli svému Facebookovému románku sjednala několik půjček, aby měla dostatek financí na zaplacení všech požadavků. Než si uvědomila, že je skutečně něco špatně, přišla o 2 miliony korun. Případ nyní řeší policie a informuje o něm v periodiku Týdeník policie. Důrazně přitom nabádá veřejnost, aby se lidé měli před podobnými případy na pozoru.
Podobné případy jsou děsivě časté
Bohužel se nejedná o jediný případ, kdy naivní oběť uvěřila romantickým zprávám na Facebooku. Podobný případ zažila také žena na Brněnsku, která jinému humanitárnímu doktorovi posílala platby v kryptoměně. V tomto případě činila škoda 200 tisíc korun. Pokud i vy máte podezření, že s vámi někdo manipuluje a snaží se z vás vymámit peníze, zkuste se svěřit své rodině nebo přátelům, kteří vám mohou otevřít oči a poukázat na podvodné jednání dřív, než bude pozdě.