Dejte si pozor při používání kreditní karty. Jistým údajům je vhodné věnovat pozornost, v opačném případě se vám to může zásadně prodražit

Pokud neznáte číslo své platební karty, pravděpodobně se nic nestane. Jsou však takové údaje, které byste měli mít stále na paměti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V současné době je možné si v bance k běžnému účtu zřídit dva druhy platebních karet. Jedna je debetní, díky níž můžete neustále disponovat vlastními penězi, které máte jinak vložené bezpečně na účtu. Druhým typem je karta kreditní, jejíž podstata fungování je vlastně podobná úvěru. Musíte si proto dávat pozor na data a další informace, bez jejichž znalosti může být držení takové karty spojeno s řadou nepříjemností.

Poznačte si datum splatnosti

Při vyřizování kreditní karty dostanete možnost čerpat úvěr od jejího poskytovatele, tedy nejčastěji od vaší banky. Té se však na oplátku zavazujete, že ke dni splatnosti uhradíte celý poskytnutý úvěr. O částce, jakou máte zaslat vydavateli karty, se nejčastěji dozvíte prostřednictvím výpisu transakcí nebo zaslané faktury. V ten okamžik vám také poskytovatel úvěru stanoví datum splatnosti, na nějž byste neměli zapomenout.

iZdroj fotografie: Unsplash

Je sice pravda, že nemusíte uhradit celý úvěr najednou, ale i tak byste na tento termín měli dbát. Pokud byste nezaslali ani nejnižší možnou částku, jíž byste částečně uhradili svůj dluh, dostanete se do prodlení. V takovém případě ztrácíte veškeré výhody, které jste po dobu užívání karty získali. Krom toho se navíc vystavujete postihu ve formě úroku, který může u některých vydavatelů dosahovat až hranice 30 % z roční sazby.

Znejte svůj současný zůstatek

Na začátku si při sjednávání berete spolu s kartou i úvěr v jisté výši, kterou byste neměli přesáhnout. Jakmile se při čerpání peněz dostanete na nulu, už nikde nezaplatíte, jelikož už nebude odkud peníze brát. Je proto na místě znát svůj zůstatek a přesně vědět, jakou částku máte ještě k dispozici a s jakým obnosem tak můžete manipulovat. Vyrazit například na dovolenou se zůstatkem ve výši 1 000 Kč není příjemná záležitost.

iZdroj fotografie: Unsplash

V některých případech však můžete svůj limit překročit, to ovšem odborníci na finance nedoporučují. Při sjednávání služby v podobě kreditní karty byste se měli zajímat také o to, jak vysoké jsou poplatky a úroky za překročení limitu. Sankce mohou být vysoké a za drobné přečerpání karty to ve většině případů nestojí. Vždy si tak hlídejte to, zda můžete limit překročit, o kolik, co je sankcí za přečerpání a jaký máte aktuálně zůstatek.

Zdroj: TheBalance

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články