Slyšíte během volání větu „upozornění operátora“? Hrozí vám ztráta mobilního telefonu

Zaujala vás výhodná nabídka telefonu z druhé ruky na internetovém bazaru? Raději ho nekupujte. Takový telefon může být kradený a blokovaný Policií ČR.

kradený telefon i Zdroj fotografie: Namlong618 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dáváte přednost nákupům telefonů z druhé ruky před novými modely? Pak si musíte dát dobrý pozor, abyste si náhodou nekoupili kradený telefon. V takovém případě dostanete místo zánovního telefonu se skvělou výbavou za výhodnou cenu jen předraženou hračku pro děti.

Kradený telefon z druhé ruky

Nákupům mobilních telefonů z druhé ruky moderní trh poměrně nahrává. Výrobci vydávají desítky nových modelů ročně a spousta lidí si tak pořizuje nové telefony, i když ty jejich stávající stále bez problému fungují. Mnohdy je majitel vlastní sotva rok, takže stále podléhají i záruce od výrobce. Takový telefon je škoda odložit někam do šuplíku jen proto, že nový model poskytuje lepší funkce. Právě proto se někteří prodejci zaměřují výhradně na přeprodej telefonů z druhé ruky.

Bohužel se mezi prodejci najdou i tací, kteří vám s téměř čistým svědomím prodají i kradený telefon. Nejčastěji na ně můžete narazit na různých internetových bazarech. Inzeráty mnohdy obsahují zfalšované faktury nebo záruční listy, aby prodejce případné zájemce přesvědčil o pravosti nabízeného zboží.

mobily s androidem
iZdroj fotografie: The Tech Cheat / Creative Commons / CC BY-SA

Mobilní operátor kradené mobily blokuje

Skutečnost, že jste si koupili kradený telefon, v takovém případě zjistíte až doma při prvním pokusu o telefonní hovor. Pokud původní majitel krádež telefonu nahlásil Policii České republiky, bude kradený telefon zablokovaný, a tudíž naprosto nepoužitelný. Mobilní operátoři musí na výzvu policie zablokovat každý nahlášený telefon. Při pokusu o telefonní hovor pak uslyšíte tuto hlášku, jak uvádí web mobilizujeme.cz:

„Upozornění operátora. Tento přístroj je policií evidován v seznamu odcizených mobilních telefonů a jeho použití je ve všech sítích blokováno. Pro bližší informace se můžete obrátit na kterýkoliv policejní útvar.“

iPhone 15: V životě si ho nekupujte. O novém předraženém telefonu od Applu se totiž zjistily hrozné věci

Nic s tím nenaděláte

Sami tak můžete kradený telefon odevzdat na policii a navíc nahlásit, že jste se stali obětí podvodu. Jakákoliv snaha o vrácení zboží nebo reklamaci prodejci je v tomto případě naprosto bezpředmětná. Bohužel neexistuje ani způsob, jak podobným praktikám plošně zabránit. Při koupi telefonu z druhé ruky proto dbejte zvýšené opatrnosti a vyhýbejte se přehnaně výhodným nabídkám. Mnohdy je lepší pořídit buď úplně nový telefon nebo telefon z druhé ruky koupit u prověřeného obchodníka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články