Naléhavé: Na internetu koluje 100 milionů ukradených hesel, možná i to vaše. Takhle to zjistíte

Na internetu se momentálně pohybuje více než 100 milionů ukradených hesel. Možná se mezi nimi nachází i to vaší.

i Zdroj fotografie: Butmiyuenan 2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hackeři opakovaně pronikají k osobním údajům uživatelů. Nedávno byl na internetu zveřejněn další obrovský soubor uniklých hesel, který obsahuje miliony záznamů.

Kradené emailové adresy a hesla

Podle Troye Hunta, tvůrce populární webové stránky „Have I Been Pwned“, která slouží k ověřování kompromitovaných e-mailových adres a hesel, jde o jednu z největších sbírek uniklých dat, které byly dosud na internetu zveřejněny. Tento soubor obsahuje 71 milionů e-mailových adres a 100 milionů hesel.

Ukradená data se poprvé objevila na hackerském fóru v září 2023. Celková velikost souboru je 104 GB a obsahuje celkem 70 840 771 jedinečných e-mailových adres a kradená hesla k nim. Při náhodném vyhledávání bylo zjištěno, že přibližně 35 % adres nebylo dříve zaznamenáno ve službě „Have I Been Pwned„, což naznačuje, že hackeři získali miliony nových údajů.

Kradené emailové adresy iZdroj fotografie: Depositephotos

Zneužití údajů

Zneužívání ukradených přístupových údajů se projevuje v prolomených účtech a také jejich prodejem na darknetu. Některá data jsou dokonce zpřístupněna zdarma na hackerských fórech, kde slouží k posílení reputace mezi undergroundovou scénou.

Web Chip uvádí, že pokud chcete ověřit, zda byla vaše e-mailová adresa součástí některého z úniků dat, můžete to snadno prověřit na webové stránce Have I Been Pwned. Stačí zadat svou adresu do vyhledávacího pole a služba vám sdělí, zda byla vaše adresa kompromitována.

Už jste si ověřili, zda mezi kradenými údaji nejsou i ty vaše?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články