Konec TikToku: Každý, kdo používá tuto sociální síť se musí připravit. Přijde to brzy a nikdo s tím nic neuděláme

Nastává konec TikToku! Americká vláda chystá zákon, který bude znamenat plošný zákaz používání aplikace. Čechů se může týkat taky. Co přesně se chystá?

jedno kliknutí i Zdroj fotografie: Solen Feyissa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oblíbená aplikace TikTok to má ve Spojených státech amerických docela nahnuté. Chystaný zákon by mohl znamenat plošný zákaz používání této aplikace. Prezident Biden chystaný zákon podpořil a svou podporu obhájil obavou o vnitřní bezpečnost Ameriky. Už dříve se obejvily spekulace, že aplikace shromažďuje citlivé informace svých uživatelů. Konec TikToku však kritizuje americká mládež i širší veřejnost. Chystá se podobný zákaz i v Česku?

Konec TikToku v Americe

Návrh zákona už schválila americká sněmovna reprezentantů. Nyní by se měl zákon projednávat v senátu a následně by ho měl podepsat a zpečetit i samotný americký prezident Biden. Schválení tohoto zákona by znamenalo úplný konec TikToku v Americe, pokud by čínská společnost ByteDance, síť provozuje, nepřistoupila na nová pravidla. Podle znění zákona by se musela společnost vzdát veškerých pravomocí a provozu aplikace na americkém trhu. Veškerou aktivu by musela předat americkým partnerům, kteří by nově převzali odpovědnost.

kladivo a nápis TikTok
iZdroj fotografie: Khangdora2809 / Creative Commons / CC BY-SA
V USA hrozí konec TikToku

Kritika širší společnosti

Asi nikoho nepřekvapí, že návrh zákona nelibě kritizují především mladiství, u kterých je TikTok velmi oblíbený. Svou nelibost však vyjádřili i jiní uživatelé, mnozí z nich jsou tvůrci obsahu na TikToku a pro některé dokonce aplikace představuje i zdroj obživy. Jeden z argumentů, proč je konec TikToku v Americe nežádoucí, se opírá i o vzdělání americké mládeže. Mnoho tvůrců na TikToku je z řad učitelů a profesorů, kteří pochopili, že audiovizuální způsob učení je pro moderní mládež mnohem přijatelnější než klasické „biflování“.

Používáte TikTok? Raději toho okamžitě nechte, ukradne vám PIN kód a následně i všechna data

Prospěšný nebo škodlivý?

Názory na prospěšný či škodlivý vliv TikToku na dnešní mládež se dost různí. Někteří vnímají TikTok jako naprosté zlo, které děti a mládež kazí. Jiní v něm vidí i tu prospěšnou stránku, například v podobě vzdělávacích videí. Podle dostupných statistik si žáci na TikToku vyhledávají naučná videa, která zábavnou formou vysvětlují lekce z matematiky, gramatiky i přírodních věd. Nelze však popírat, že škodlivého obsahu, například pornografického rázu, je na TikToku taky dost. Zároveň nelze zpochybňovat jisté bezpečnostní riziko.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články