Konec sociálních sítí v Čechách: Pokud se vše potvrdí, už se na ně nikdy nepřihlásíme

Konec sociálních sítí v České republice? Ano, i něco takového by se mohlo již brzy stát skutečností. Jste na to připraveni?

i Zdroj fotografie: Dominik Matus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Evropská unie spustila vyšetřování videoplatforem YouTube a sociální sítě TikTok s cílem posoudit, jak efektivně chrání duševní a fyzické zdraví nezletilých uživatelů. Oznámení o tom učinila Evropská komise (EK) prostřednictvím tiskové zprávy.

Konec sociálních sítí

Evropská komise požádala obě společnosti, aby poskytly podrobnější informace o opatřeních, která přijaly k naplnění svých závazků v oblasti ochrany nezletilých. Tato žádost se vztahuje k novým právním předpisům EU o digitálních službách (DSA), které byly zavedeny na konci srpna a stanovují přísnější pravidla pro 19 velkých internetových firem. Důležité je zdůraznit, že tato žádost nezahajuje soudní řízení.

V případě, že by Evropské komisi podařilo prokázat dlouhodobé porušení předpisů společnostmi, hrozily by jim vysoké finanční sankce. V extrémních případech by pokuty mohly dosáhnout až šesti procent celosvětového obratu dotčených firem. TikTok a YouTube by měly podle žádosti Komise poskytnout požadované informace nejpozději do konce listopadu letošního roku. Po vyhodnocení těchto odpovědí bude Evropská komise podnikat další kroky.

Dítě na sociálních sítích i

Vyšetřování EU

Oznámení Evropské komise je vnímáno jako součást úsilí komisaře pro digitální agendu, Thierryho Bretona, který usiluje o dodržování nových povinností ze strany velkých internetových společností. Breton již v srpnu 2023 naznačil, že se zaměří zejména na ochranu dětí. V říjnu 2023 začala Bruselská komise vyšetřovat také TikTok, sociální síť X a společnost Meta Platforms. Ty byly vyzvány k poskytnutí podrobných informací o opatřeních, která přijaly v souvislosti se šířením dezinformací a nezákonným obsahem, zejména v reakci na útoky radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael. V rámci EU je nyní probíhá i vyšetřování čínského internetového prodejce AliExpress, týkající se distribuce nelegálních výrobků, včetně padělaných léků.

Souhlasíte, že je nutné kontrolovat obsah sociálních sítí pro děti?

Zdroj: Novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články