Konec nabíječek k telefonům: Kdo si bude chtít po zakoupení telefonu nabít telefon, má smůlu. Týká se to všech a nic s tím neuděláme

Směrnice Evropské unie prosazuje standardní nabíjecí konektor USB-C a přináší zásadní změny v oblasti elektroniky. Kromě standardizace konektoru klade důraz na ochranu životního prostředí tím, že výrobci nebudou povinni dodávat nabíjecí adaptéry s novými elektronickými zařízeními.

i Zdroj fotografie: Kakoula10 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V minulém a letošním roce se intenzivně diskutovala směrnice Evropské unie, která nařizuje výrobcům elektroniky používat standardní nabíjecí konektor USB-C. Možná však nevíte, že tato směrnice zahrnuje i povinnost vyčlenit nabíjecí adaptér z prodejního balení.

Jednotné nabíjení pro všechny

Evropská komise ve svém oficiálním prohlášení na podzim 2021 představila koncept tzv. jednotného nabíjecího řešení. Kromě povinného konektoru USB-C na zařízeních, jako jsou telefony, tablety nebo bezdrátová sluchátka, zahrnuje i opatření na omezení elektronického odpadu. Evropská unie plánuje zakázat výrobcům dodávat mobilní telefony s nabíjecími adaptéry přímo v balení. Nejde o striktní zákaz, ale o právo spotřebitele vybrat si, zda chce telefon s nabíječkou či bez ní.

Méně elektronického odpadu

Jedním z klíčových prvků nové směrnice je snaha o „Méně elektronického odpadu.“ Spotřebitelé budou mít možnost zakoupit nová elektronická zařízení buď s externím napájecím zdrojem, který se vkládá do elektrické zásuvky, nebo bez něj. V praxi to znamená, že výrobci nebudou mít povoleno zařazovat nabíjecí adaptéry do prodejního balení, ale mohou je nabízet jako doplňkovou součást k telefonu nebo ve speciálních balíčcích za dodatečný poplatek.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Kabel nebo adaptér

Co se týče kabelů, zatím mohou být nadále součástí prodejního balení. Hlavní změny se týkají nabíjecích adaptérů. Evropská unie věří, že spotřebitelé mají dostatek těchto adaptérů, včetně těch s rychlonabíjením, a omezení jejich automatického poskytování má předejít tvorbě elektronického odpadu. Směrnice o jednotném nabíjecím řešení má začít platit od podzimu 2024.

Co říkáte na toto nové nařízení Evropské Unie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články