Chystá se konec elektromobilů v Česku: Tohle se EU nebude líbit

Národní plán pro čistou mobilitu předpokládá, že v roce 2030 bude na českých silnicích jezdit až půl milionu elektromobilů. Avšak v současné době je jich na cestách jen několik tisíc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Česká republika se zatím pomalu přizpůsobuje trendu elektrických vozidel, což stále neuspokojuje ambiciózní plány Evropské unie. Ta si klade za cíl, že v roce 2035 by neměly být na trhu nové vozy poháněné spalovacími motory, což se nyní zdá být obtížně dosažitelné. Vzhledem k současné energetické krizi, která sužuje Evropu, se někteří domnívají, že tato ambice je nereálná. Česká republika zaostává ve vývoji elektromobility z několika důležitých důvodů. Vysoká pořizovací cena elektromobilů, náklady spojené s výměnou baterií, nedostatečný dojezd a řídce rozprostřená síť dobíjecích stanic jsou hlavními překážkami. 

Nejde to podle představ

I když někteří výrobci začali řešit některé z těchto problémů a počet dobíjecích stanic roste, elektrická auta stále nedosahují komfortu a výhod benzínových aut. Některé výhody, jako levné dobíjení nebo bezplatné parkování, také postupně mizí. Stát selhal v motivaci lidí k přechodu na elektromobily. V důsledku toho je v České republice zatím jen málo elektromobilů – pouze kolem 14 000. Téměř dvě třetiny z nich se nachází v Praze a Středočeském kraji, zatímco v ostatních částech země jsou elektrická auta stále vzácností. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prodejům se nedaří

Letos tvoří elektromobily méně než dvě procenta z celkových prodejů nových vozů, což umisťuje Českou republiku na předposlední místo v Evropské unii, za Slovenskem. Rozšíření sítě dobíjecích stanic pro elektromobily je stále nedostatečné. V České republice existuje 2653 veřejných dobíjecích bodů, z nichž je pouze 115 rychlodobíjecích stanic. I když počet stanic od loňského roku stoupl, stále zaostává za evropským průměrem. Ministerstvo životního prostředí plánuje investovat do roku 2025 až pět miliard korun do rozšíření infrastruktury dobíjení. 

Převaha elektronických automobilů nehrozí

Vzhledem k současným ekonomickým potížím, které zasahují i automobilový průmysl, je Národní plán čisté mobility zdánlivě mimo dosah. Plán předpokládá, že v České republice bude do roku 2030 jezdit až půl milionu elektromobilů a bude k dispozici až 35 000 dobíjecích bodů. Zatímco elektromobilita roste po celé Evropě, není možné ji rychle implementovat, pokud nebudou k dispozici cenově dostupné modely a dostatečná síť nabíjecích stanic. Toto zřejmě představuje velkou výzvu pro Českou republiku, která se snaží dohnat ztrátu v oblasti elektromobility.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články