Je vymalováno: Koncesionářské poplatky teď bude platit úplně každý, kdo má doma internet

Koncesionářské poplatky teď bude platit úplně každý, kdo má doma internet. Vyhnout se jim nebude možné. Lidé však vyžadují kvalitnější obsah veřejnoprávních médií.

zdražování HBO i Zdroj fotografie: Percivalor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koncesionářské poplatky jsou v posledních týdnech hojně probírané téma. Kromě chystaného zvyšování koncesionářských poplatků se však řeší také otázka toho, kdo by je měl platit. Zatímco doposud byly povinné pro každou domácnost, která vlastní televizi nebo rádio, nově se budou vztahovat na každou domácnost s připojením k internetu.

Koncesionářské poplatky za internet

Koncesionářské poplatky platí každá domácnost, která vlastní televizi či rádio. Z těchto poplatků se následně hradí provoz veřejnoprávních médií, jako je Česká televize nebo Český rozhlas. V současné době se na platbách koncesionářských poplatků podílí zhruba tři miliony domácností, jak uvádí web Letemsvětemapplem.eu.

Většina mladých lidí však koncesionářské poplatky neplatí, protože televizi nevlastní a klasické televizní vysílání nekonzumují. Může za to především rozmach internetových streamovacích stanic, jako je Netflix nebo Max (bývalý HBO Max), které představují příjemnější formu zábavy. Tento úbytek plátců však veřejnoprávním médiím škodí, a proto by se povinnost platby měla rozšířit na každou domácnost s internetovým připojením.

koncesionářské poplatky
iZdroj fotografie: Sarmatek / Creative Commons / CC BY-SA
Koncesionářské poplatky by se měly projevit adekvátní tvorbou veřejnoprávních médií.

Veřejnoprávní média v ohrožení

Ministerstvo kultury má na věc poměrně jasný názor, neboť i na internetu lze konzumovat vysílání veřejnoprávních médií. Ačkoliv je tento argument v podstatě neprůstřelný, stále se najde několik odpůrců. Skutečnost, že lze na tabletu či mobilu s internetovým připojením sledovat veřejnoprávní média, totiž neznamená, že o ně mají lidé skutečně zájem. Úroveň vysílání a pořadů veřejnoprávních médií čelí už delší dobu kritice širší veřejnosti. Mnozí tak nevidí v platbě koncesionářských poplatků smysl.

Usínat u televize je to největší zlo. Češi se dobrovolně ničí, na západě už tuto praxi dávno neaplikují

Tvorba adekvátního obsahu

Pokud budou koncesionářské poplatky skutečně povinné pro každou domácnost bez ohledu na to, jestli vlastní televizi či rádio, lidé budou vyžadovat zkvalitnění vysílaného obsahu. Veřejnoprávní média slouží především jako nestranný a objektivní komentátor světového dění. Plátci koncesionářských poplatků však budou vyžadovat, aby se jejich peníze promítly do adekvátního obsahu, který budou rádi konzumovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články