Máte komín? Ani nemrknete a zaplatíte 100 00 Kč. Zkontrolujte si, zda se vás to týká

Máte komín? Pak vám hrozí pokuta až 100 000 Kč. Před topnou sezónou je důležité zkontrolovat jednu zásadní věc.

Komín i Zdroj fotografie: Albert Bridge / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Topení tuhými palivy nabízí mnoho výhod, avšak s tímto způsobem vytápění souvisí i několik rizik. Web Události247 před časem informoval o trendu, kdy mnoho domácností, konfrontovaných s vysokými náklady na plyn a elektřinu, přešlo na vytápění tuhými palivy, které si mnozí raději pořídili již v létě za velmi příznivé ceny. I když by se mohlo zdát, že tito lidé mají situaci pod kontrolou, realita může být jiná. 

Hrozící pokuta

Ti, kdo vlastní dům s komínem, který je nezbytný pro vytápění dřevem či uhlím, by měli být opatrní, neboť jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Bohužel, většina z nich ani netuší, že vlastně nevědomky porušují zákon. Jedním z hlavních a důležitých faktorů je především údržba samotného komínu. S nástupem zimy se stává údržba topných zařízení opět důležitým tématem. Mnoho domácností však podceňuje čištění a kontrolu komínů a kotlů, což zvyšuje riziko požárů. V minulém roce například ČSOB Pojišťovna evidovala více než 1200 případů požárů způsobených špatnou údržbou komínů. 

Důležitá údržba

Vedle nebezpečí požáru hrozí i otrava oxidem uhelnatým a dalšími toxiny z vadných spalinových cest. Rizika spojená s požárem nebo otravou nejsou jedinými důsledky, které mohou postihnout domácnosti zanedbávající tuto klíčovou přípravu na zimu. V případě nedostatečné údržby mohou pojišťovny výrazně snížit výši pojistného plnění, a majitelé nemovitostí mohou dokonce dostat pokutu od hasičů. Běžní občané se mohou setkat s pokutou do výše 10 tisíc korun, ale v případě podnikatelů může být tato pokuta až desetkrát vyšší. 

Požár domu iZdroj fotografie: hasiči.cz

Čas zavolat profíka

Správná údržba komínu je klíčová, přičemž konkrétní podmínky čištění stanovuje státní vyhláška. Kontroly a údržbu je ideální plánovat po skončení topné sezóny, kdy jsou kominíci méně vytíženi. Pokud toto období zmeškáte, je důležité zajistit si kontrolu před začátkem topné sezóny. I když návštěva kominíka vyjde na přibližně 1 tisíc korun, tato investice se vyplatí, jelikož může ušetřit nejen desetitisíce korun na pokutě, ale především ochráníte nejen svoje zdraví, ale i zdraví všech obyvatel domu.

Zdroj: Novinky, Finance
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články