Klienti Raiffeisenbank, pozor: Jednou se přihlásíte a přijdete o peníze na bankovním účtu

Bankovní společnosti v Česku čelí sofistikovaným útokům skrze Google vyhledávač, kde se pod falešnými odkazy skrývají kyberútočníci, kteří cílí na získání citlivých údajů klientů.

Raiffeisenbank i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Bankovní společnosti v Česku byly napadeny velmi sofistikovaným způsobem skrz Google internetový vyhledávač. Pokud klienti vyhledají svou banku skrz tento internetový prohlížeč od Googlu, nabídne se originální web, ale současně také podvrh, na kterém číhají kyberútočníci.

Podvodné webové stránky

Jako první o tomto phishingovém podvodu připraveném na klienty informovala Česká bankovní asociace, kterých bankovních společností se tento podvod v Česku týká a jak podvodné stránky vypadají. ČBA uvedla, že stránky vypadají velmi věrohodně a pro klienty je důležité si důkladně zkontrolovat odkaz stránky. Pokud by totiž na podvodné stránce zadali své údaje, dojde k okamžité krádeži jejich peněz z bankovního účtu. V tuto chvíli je tedy jistější zadat rovnou do řádku pro webové stránky název banky, nikoliv stránky hledat skrz vyhledávač, doporučuje web CHIP. Falešné odkazy se totiž momentálně objevují hned na první pozici díky placené reklamě.

Nyní je již jasné, že jednou z bank, o které se jedná je oblíbená Raiffeisenbank. Pokud se tedy klienti této banky vydají do svého internetového bankovnictví, je nutné se skutečně ujistit, že otevřeli skutečné webové stránky banky. V těchto dnech je skutečně nutné být velmi obezřetní. Prvním znakem při vyhledávání je, že na první pozici ve vyhledávači se zobrazí banka se štítkem „Reklama“.

Jak poznat podvod

Pokud by se klienti přece jen dostali na podvodné stránky, poznají to díky nefunkčním mnoha proklikům na webové stránce. Podvodníkům jde totiž především o přihlášení do bankovnictví. Pokud by klienti zadali své přístupové údaje, nedojde k přihlášení, ale budou ihned přesměrováni k hackerům a z účtu okamžitě začnou mizet finance.

Raiffeisenbank iZdroj fotografie: Depositephotos

V dnešní době rostoucích počtů podobných útoků je skutečně nutné být obezřetní a opatrní. Je dobré kontrolovat přesnost slov v odkazech, prokliky na webových stránkách, překliky ve slovech a správnost českého jazyka. Například právě Raiffeisenbank má své webové stránky pouze ve znění „rb.cz“, nikoliv “raiffaisenrb.blogspot.com“.

Raiffeisenbank radí, aby klienti používali bezpečnější cestu a tou je mobilní aplikace, kterou není tak snadné napadnout. Společnost Google se k této nešťastné situaci zatím nevyjádřila a reklama hackerů zatím nebyla stažena.

Kontrolujete pravost webových stránek před zadáním svým údajů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články