Tento hovor od “operátora” nezvedejte, za pár sekund skončíte se zablokovanou SIM kartou

Zavolají vám, budou mít na vás jedinou prosbu a jakmile ji splníte, zablokují vám SIM kartu. Na tento telefonát nikdy neodpovídejte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V nedávné době se objevil nový podvod zaměřený na uživatele mobilních operátorů, který využívá e-SIM technologii. Podvodníci stále hledají nové způsoby, jak získat peníze nebo osobní údaje svých potenciálních obětí. V poslední době se pokoušejí pod záminkou služby od mobilního operátora přimět uživatele, aby si nainstalovali určitou aplikaci. Jedná se však o podvod, kvůli kterému okamžitě přijde o svou SIM kartu a může vás také připravit o všechny vaše těžce vydřené úspory.

Rafinovaný trik

Trik spočívá v tom, že podvodníci kontaktují uživatele jménem mobilního operátora a tvrdí, že je nutné nainstalovat speciální aplikaci pro lepší přehled nad jejich mobilním tarifem. Nicméně, jakmile si tuto aplikaci nainstalujete, pořádně na to doplatíte. Podvodník poté požaduje, abyste mu poskytli kód, který obdržíte prostřednictvím SMS na vaše telefonní číslo. Tím se podvodník dostává do aplikace, která mu umožňuje ovládat váš účet u mobilního operátora. 

i

e-SIM

Následně může požádat o vytvoření elektronické SIM karty, zvané e-SIM. To způsobí zablokování vaší stávající SIM karty. Po útoku může útočník volat z vašeho čísla, odesílat SMS, přistupovat k vašim e-mailovým účtům, sociálním sítím a dalším službám. Tím získává kontrolu nad vaším účtem a může využít jeho služby zdarma. Aby se ochránili, uživatelé by měli být velmi opatrní a nikdy neposkytovat kódy z SMS třetím stranám. Pokud máte podezření, že jste se stali obětí podvodu, měli byste okamžitě ukončit hovor a kontaktovat svého mobilního operátora.

Zdroj: Csas
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články