Klienti České pošty v ohrožení: Zákazníci, kterým přijde tato SMS, musí zaplatit až 20 000 Kč

Zákazníci České pošty a jiných dopravních společností, by se měli mít na pozoru. Cílí na ně nový podvod, který může každého připravit o peníze. Na tyto zprávy nereagujte!

české pošty i Zdroj fotografie: Meanwell Packaging / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Různí podvodníci se skrývají v podstatě všude na internetu. Žádná služba před nimi není v bezpečí a důvěřiví zákazníci už vůbec ne. Často se podvodníci vydávají například za různé dopravní společnosti. Využívají jména Zásilkovny, DHL, DPD i České pošty. Právě ta nyní čelí nové vlně těchto útoků, které cílí na citlivé údaje všech jejích zákazníků. Na pozoru by se měl mít opravdu každý.

Jméno České pošty

Všechny tyto „dopravní“ podvody mají stejnou formu a stejný průběh. Podvodníci vám zašlou SMS zprávu nebo email, podle kterého nemůže být váš balíček doručen, protože chybí údaje adresáta, není zaplacený celní poplatek, adresát nebyl zastižen doma a tak podobně. Důvodů si podvodníci skutečně vymýšlí nepřeberné množství, a každý z nich působí docela logicky a legitimně.

Pokud vás taková zpráva od údajné České pošty zastihne zrovna v době, kdy skutečně nějaký balíček očekáváte, můžete se velmi lehce nechat zmást. Pokud žádný balíček nečekáte, pravděpodobně budete zprávu považovat za omyl a nebudete na ní reagovat. Hackeři ale počítají s moderním trendem, kdy si spousta lidí objednává zboží na internetu a je proto velká šance, že se trefí právě do chvíle, kdy oběť nějaký balíček očekává.

české pošty, pobočka ČP
iZdroj fotografie: Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA
Už zase řádí podvody pod hlavičkou České pošty

Nebezpečné odkazy

Samotná zpráva od České pošty přitom žádné riziko nepředstavuje. Nebezpečný je odkaz, který tato zpráva obsahuje. Většinou vás znění zprávy vyzývá, abyste na daném odkaze doplnili chybějící údaje nebo doplatili nějaký poplatek, aby mohl být balíček úspěšně doručen. Ve skutečnosti však odkaz vede na podvodné stránky a všechny vyplněné informace automaticky získají podvodníci. Ti je mohou následně použít k dalším kyberzločinům nebo se vám dokonce nabourají do účtu, ze kterého se vám začnou nenápadně ztrácet peníze.

České peníze

Varování: Zákazníci České pošty jsou v ohrožení, neobezřetní jedinci zaplatí na místě 10 000 Kč

Buďte obezřetní

Na podobné podvody by si měli dávat pozor nejen zákazníci České pošty, ale i jiných dopravních společností. Pokud vám podobná zpráva přijde v době, kdy skutečně očekáváte nějakou zásilku, raději si podobné informace ověřte u pracovníků dané dopravní společnosti, než kliknete na přiložený odkaz. Všímejte si, z jakého telefonního čísla nebo emailu vám zpráva přišla a jaká je URL adresa daného odkazu. Vždycky byste si měli všimnout pár drobností, které vám napoví, že se ve skutečnosti jedná o pokus o podvod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články