Už 26.1 2024: Klienti této banky mají smůlu, valí se na ně enormní poplatky. Kdo si nedá pozor, z toho vyždímou peníze

Banky zavádějí nové ceníky svých služeb. Pozadu nezůstává ani nejstarší banka v Česku, která je velmi oblíbená mezi klienty. Je na rozhodnutí každého, zda se poplatkům vyhne.

výběr z bankomatu i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Velké finanční instituce, operující na území České republiky, se nedávno rozhodly pro úsporná opatření nejen v oblasti pracovní síly, ale také v ohledu na životní prostředí. S cílem podněcovat klienty k přechodu na digitální platby začaly banky zavádět výrazné poplatky pro ty, kteří upřednostňují osobní návštěvu pobočky při vyřizování svých žádostí.

Zvyšující se poplatky

Revolučním krokem se stalo rozhodnutí Komerční banky, která od ledna 2024 zrušila možnost podávání platebních příkazů na papíře, s výjimkou jen málo případů. Pobočky nyní nepřijímají formuláře pro domácí platební příkazy, trvalé příkazy a povolení k inkasu, včetně SIPO. Též končí možnost vkládat tyto dokumenty do samoobslužných boxů. Nicméně klienti stále mohou podávat písemné příkazy pro SEPA a zahraniční platby, včetně trvalých příkazů bez dalších poplatků.

Nové ceníky napříč bankami

O novém ceníku také už v roce 2023 informovala své klienty Moneta Money Bank. Změny se týkají poplatků za podání plateb na pobočkách, výběr hotovosti na pokladnách nebo některých transakcí u bankomatů. Klienti využívající Smart Banku, internetové bankovnictví nebo bankomaty přímo od Monety se však novým poplatkům vyhnou. Stejně tak i v UniCredit Bank si klienti připlatí za ověřovací a informační SMS, papírové výpisy, platební příkazy v bance a některé výběry z bankomatů a zahraniční transakce.

Nejstarší Česká banka drží krok

I Česká spořitelna, jako největší a nejstarší banka v Česku, nyní usiluje o motivaci svých klientů k přechodu na digitální a bezhotovostní služby. Od 26. ledna tak zvýší ceny potvrzovacích SMS, servisních služby na pobočkách a papírové výpisy, jak upozornil server Peníze. Hlavním záměrem těchto úprav je podnítit klienty k většímu využívání digitálních a bezhotovostních služeb. Cena potvrzovací SMS pro přihlášení do systému George nebo pro ověřování plateb se od 26. ledna zvýší o 1 korunu.

přepážka v bance iZdroj fotografie: Depositephotos

Koho se nové poplatky týkají?

Poplatek za každý SMS kód se navýší z 2,50 Kč na 3,50 Kč. Tato změna se však netýká klientů starších 70 let. Stejně jako ostatní banky, i spořitelna bude znovu zvyšovat poplatky za papírové příkazy na pobočkách. Cena „servisních úkonů s bankéřem“ bude od 26. ledna sjednocena na 125 korun, ale pro seniory nad 70 let zůstává zdarma. Papírový výpis z účtu se zdraží na 70 korun. Paní Pavlína z Brna, komentující tuto situaci, uvedla: Bojím se platit online. Takže nezbývá než nové poplatky prostě zaplatit, nebo po letech zrušit účet.“

Preferujete online platby nebo raději zajdete na pobočku své banky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články