Snadno zapamatovatelné klávesové zkratky, které by měl znát každý, kdo pracuje na počítači. Ušetří čas a zpříjemní práci

Klávesových zkratek je obrovské množství, tyhle by se vám ale mohly opravdu hodit. Pomocí myši nikdy nedosáhnete stejné rychlosti těchto úkonů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Doby, kdy šlo počítač ovládat jen přes klávesnici, jsou dávno pryč. Dneska si bez myši nebo touchpadu neumíme představit prakticky žádnou operaci na PC nebo notebooku. Ovšem zažitost klávesových zkratek může být snadno klíčem k pohodlnější a mnohem rychlejší práci i zábavě. Základní složka počítače – tedy klávesnice – toho totiž může skrývat mnohem víc, než by vás na první pohled napadlo.

Pole tlačítek pro skutečná kouzla

Klávesa F2 vám v manažeru souborů dovolí přejmenovat vybranou složku nebo soubor. Pomocí zkratky Alt+F4 snadno zavřete zvolené okno. Pokud jste si smazali v editoru část textu, určitě vás bude zajímat Alt+Backspace, která tuto nešťastnou operaci zvrátí. Kombinace kláves Ctrl+Shift+N vám v manažeru souborů vytvoří novou složku, v internetovém prohlížeči Google Chrome pak novou kartu. Kombinací Ctrl+T vytvoříte novou kartu v každém prohlížeči.

iZdroj fotografie: Pixabay

Omylem jste kliknutím v prohlížeči zavřeli kartu, kterou jste ještě chtěli používat? Ctrl+Shift+T zobrazí naposledy zavřenou kartu. Pokud máte otevřeno hodně oken najednou, kombinaci Alt+Tab mezi nimi můžete velmi snadno přepínat. Ctrl+Esc vám otevře nabídku Start. Mnoho lidí pokládá za zbytečnou klávesu s logem Windows (tedy vlaječkou), což ale není pravda. Spojením s klávesou L se můžete například rychle odhlásit ze systému.

Pokračujeme v dalších kouzlech

U klávesy s Win ještě zůstaneme. Win+M minimalizuje veškerá otevřená okna, takže vidíte opět jen plochu. Win+Tab vám zobrazí všechna aktuálně otevřená okna. Shift+Delete je kousek, se kterým opatrně – jedná se o přímé odstranění, nikoli vyhození do odpadkového koše, ze kterého jdou soubory ještě pohodlně vrátit. A připomeneme si také klasiku, tedy Ctrl+Alt+Delete. Jedná se o kouzelnou hůlku otevírající Správce úloh.

iZdroj fotografie: Pixabay

Specifické klávesové zkratky používá prakticky každý program, přehrávač filmů nebo jakákoli další aplikace. Ty výše zmíněné se ovšem týkají samotného systému a rozhodně se hodí pro běžné použití. Nejdříve si je vytiskněte a otestujte. Nepochybně se vám minimálně některé zalíbí a přejdou vám do krve tak, že se budete divit, jak jste bez nich vůbec mohli fungovat. Myš je sice pro mnoho věcí praktická, ale tyto základní nástroje nepředčí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články