Kanada poskytla Ukrajině rakety Excalibur, které mohou změnit dobu trvání války. Jsou vysoce přesné a extrémně ničivé

Rakety, které darovala Kanada válkou zmítané Ukrajině, jsou velmi přesné. Mohou se použít i na odstřelení cílů v blízkosti vlastních jednotek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Délka trvání rusko-ukrajinského konfliktu již překročila dva měsíce, a to i přesto, že Rusko předpokládalo své rychlé vítězství. Základem úspěšného ukrajinského vzdoru je houževnatost a odhodlání obyvatel Ukrajiny bránit svoji vlast. Ovšem klíčová je rovněž pomoc států NATO, které do válkou zmítané země dodávají kromě humanitární pomoci také zbraně a munici. Kupříkladu v uplynulých dnech darovala zemi Kanada dělostřelecké granáty Excalibur.

Darovaná technika pomáhá Ukrajině vzdorovat

Válečný konflikt na Ukrajině si vyžádal dle zveřejněných dat tisíce obětí, a to jak z řad vojáků, tak civilistů. Jaké by byly jejich počty v případě, kdy by ukrajinská armáda nebyla schopna efektivního vzdoru, lze jen polemizovat. K úspěšné obraně vlasti jí nicméně přispívají i nepřetržité dodávky vojenské techniky, materiálu a munice, které jí poskytují státy NATO a Evropské unie. Za příklad mohou sloužit turecké drony Bayraktar.

Kyjev nicméně po západních zemích požadoval i těžké dělostřelectvo, zejména houfnice ráže 155, na které již dříve poskytli ukrajinským vojákům Američané potřebný výcvik. Na naléhavou výzvu Volodymyra Zelenského v minulých dnech zareagovala Kanada, která Ukrajině darovala 4 zánovní houfnice M777 společně s moderními raketami M982 Excalibur. Tímto aktem opět na čas zlepšila schopnost Ukrajinců vzdorovat ruským útokům.

Zasáhne i obtížně dostupné cíle

Dělostřelecký granát Excalibur prochází vývojem již od roku 1992 a jeho potenciál se poprvé projevil ve válce v Iráku. Jedná se o dělostřelecké granáty ráže 155, které jsou využitelné i v několika jiných dělostřeleckých systémech, než jen v houfnicích M777. M982 Excalibur disponují GPS naváděním a dosahují tak průměrného rozptylu 1,6 metru. Díky multifunkční rozbušce mohou střely vybuchovat jak ve vzduchu, tak při nárazu nebo po průniku cílem.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Testování raket M982 Excalibur

V kombinaci s houfnicí M777 lze munici Excalibur pohodlně použít na likvidaci cíle vzdáleného 36 kilometrů. Ovšem střela je schopna zasáhnout nepřítele až na vzdálenost 70 kilometrů. Díky vysoké přesnosti je lze využít například na ničení cílů v blízkosti civilních objektů či vlastních jednotek. Cena jedné střely je odhadována v přepočtu na více než 4,5 milionu Kč. Ukrajinská armáda tak dostala další velmi silnou zbraň, která jí může v bojích významně pomoci.

Jak jste se zapojili do pomoci Ukrajině?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články