Vypadá váš PIN kód k telefonu nějak takto? Změňte ho, jeho odhalení zabere přesně 3 sekundy

Každý, kdo má takovýto PIN kód, otevírá dveře zlodějům. Je potřeba ho změnit, odhalení zabere podvodníkům přesně 3 sekundy. Není radno to podceňovat.

PIN i Zdroj fotografie: Priscilla Du Preez artographybyp / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zabezpečení našich počítačů nebo mobilních telefonů je v dnešní době naprosto zásadní. Tyto přístroje mnohdy obsahuji velmi citlivá osobní data. Z toho důvodu jsou neustále potenciálním cílem různých hackerů nebo podvodníků, kteří hledají způsob, jak jejich zabezpečení prolomit. Velmi často se pro zabezpečení používá PIN kód, kterým potvrzujeme odchozí platby z bankovní aplikace nebo odemykáme svůj mobilní telefon. Volbu čtyřmístného kódu byste si ale měli pořádně promyslet.

PIN kód volte opravdu důkladně

Žijeme ve světě, kdy jsou kybernetické útoky bohužel běžnou každodenní praxí. Téměř každý Čech se už s nějakou formou pokusu o podvod setkal. Právě proto se neustále zvyšují nároky na zabezpečení našich dat, které jsou v drtivé většině uloženy v našich mobilních telefonech. Kromě biometrického ověření je stále velmi oblíbené zabezpečení pomocí PIN kódu, který při dodržení základních pravidel skýtá poměrně silnou ochranu. Spousta uživatelů však tyto pravidla opomíjí a s pocitem falešného bezpečí si zvolí PIN kód, který každý zkušený hacker uhodne během tří sekund.

PIN kód
iZdroj fotografie: TakuyaMurata / Creative Commons / CC BY-SA
Odhalení PIN kódu zabere hackerovi zhruba tři sekundy.

Nejčastější PIN kódy

Server Dailymail nedávno uvedl seznam nejpoužívanějších PIN kódů, které si svou oblibu drží i přesto, že je hned každý uhodne. Jedná se především o jednoduché číselné kombinace typu 1234, 1212, 6969 a podobně. Velmi oblíbené je také opakování jednoho čísla, jako je 1111, 0000, 7777 a tak dále.

Většina uživatelů si takový PIN kód zvolí především kvůli jeho jednoduché zapamatovatelnosti. Málokdy si pak uvědomí, že právě tato jednoduchost učiní z jeho zařízení snadný terč různých hackerů. Stejně nebezpečné je používání roku nebo data narození, protože se jedná o informaci, kterou si každý hacker o své oběti jednoduše zjistí a značně mu usnadní prolomení vašeho zabezpečení.

PIN

Nastavila si na svém telefonu PIN, přišla kvůli tomu o 250 000 Kč. Kdo udělá stejnou chybu, krutě na to doplatí

Analýza mluví jasně

Různé analýzy používaných PIN kódů dokazují, že většina z nich kopíruje jednoduché sekvence a opakující se vzory. Čtyřmístný PIN kód má 10 tisíc různých kombinací, a přesto dokáže většina hackerů objevit správnou kombinaci už při 61. pokusu. Jedná se o alarmující zjištění, které by mělo každého z nás přesvědčit, aby volbu příštího PIN kódu rozhodně nepodceňoval.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články