V Japonsku prošlo bezpečnostními testy první létající auto. Datum uvedení na trh mnohé zarazí

Vývoj létajících automobilů zaznamenal další významný milník. Postupně přestávají být doménou několika nadšenců a v blízké budoucnosti zamíří dokonce na trh.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jack Dunhill
                   

Létající automobily byly vždycky snem techniků i mnoha běžných smrtelníků. Přestože technicky jim už dlouho nebrání v zásadě nic v provozu, čelí problémům na jiných frontách. Jejich provoz ve veřejném prostoru bude vyžadovat množství legislativy a dalších úprav. Jedná se vlastně o přidání zcela nové vrstvy k již známým dopravním vrstvám. Krom toho je také potřeba zabezpečit ty, kteří se pohybují na povrchu, před těmi, kteří budou ve vzduchu.

Schválený bezpečnostní certifikát

První létající automobil aktuálně získal v Japonsku svůj bezpečnostní certifikát. Výrobci to dovoluje postupnou komercializaci jejich eVTOL strojů, k čemuž by mělo dojít do roku 2025. Jde o významný moment na poli létajících automobilů nejen pro trh v této zemi, ale postupně by tak mohla být vydlážděna cesta k dekádě ve znamení létajících vozů i v dalších státech. Řadu eVTOL společnosti SkyDrive momentálně reprezentuje model SD-03, který už se solidně uvedl.

Tento stroj provedl úspěšný demonstrační let v srpnu roku 2020. Obsahuje jen jedno sedadlo a disponuje osmi vrtulemi ve formaci kvadrokoptéry. Dosahuje letové doby asi 10 minut a rychlosti 48 kilometrů za hodinu. Během světové premiéry odstartoval pilot vertikálně, obletěl cvičnou plochu a hladce přistál na stejné místo. Od té doby žádala firma SkyDrive o certifikát u MLIT – Ministerstva pro zemi, infrastrukturu, transport a turismus.

Klíčový „papír“ pro další postup

Tento úřad certifikuje bezpečnost všech vozidel či dalších strojů, které se mají pohybovat po veřejných komunikacích. Při testování jsou použity přísné normy a úředníci sledují veškeré letové možnosti „uchazečů“. Společnost musela zároveň zaslat obsáhlou dokumentaci včetně výrobních plánů pro další modely. Zmíněné ministerstvo tímto způsobem dosud neschválilo žádné jiné létající auto.

iZdroj fotografie: Pxhere

Právě proto je úspěch produktu firmy SkyDrive obrovským milníkem pro budoucnost tohoto odvětví. Společnost bude s ministerstvem i dalšími úřady i nadále spolupracovat, aby mohla vytvořit bezpečné eVTOL auto pro běžné uživatele. V této chvíli je model SD-03 uveden jako dronová služba na území Japonska, ovšem s bezpečnostním certifikátem. SkyDrive doufá ve využití svých vozidel coby vzdušných taxi, a to právě do roku 2025.

Co považujete za největší překážku v uvedení létajících aut do běžného provozu?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články