Jak se ochladit, když to vaše klimatizace už vzdala

I když vám v autě odejde klimatizace, pořád máte šanci na pohodlnou jízdu, pokud použijete některé z následujících triků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S létem je spojena spousta aktivit, které všichni milujeme, třeba relaxace u bazénu, dovolená a čas s rodinou. Existuje ale jedna věc, kterou naopak všichni nesnášíme, a to je rozpálené auto, kterému odešla klimatizace. Pokud jste přesně v takové situaci, kdy se systém vzdal a vy nemáte možnost ho hned opravit, nezoufejte. Máme pro vás několik tipů, jak s teplem zatočit i bez elektroniky a v rámci možností si užít příjemnou cestu.

Okna, vzduch a stín

Nejjednodušší způsob je jízda s otevřenými okny. Na horku je totiž nejhorší vzduch, který se ani nehne. Jakmile získá nějaké proudění, jsou i vysoké teploty mnohem snesitelnější. Je pravda, že taková jízda se trochu podepíše na výkonu vozu a může dojít ke zvýšené spotřebě benzínu. Jenže v parnu je to asi poslední věc, která vás zajímá. Ideálním výchozím bodem pro pohodlnou jízdu v létě je pak parkování ve stínu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Parkovací místo umí udělat divy i při fungující klimatizaci, pokud ji ale nemáte k dispozici, pak je pro vás celodenní stín skutečným pokladem. I kdyby to znamenalo vybrat nějaký odlehlý kout, věnujte hledání takového místa pozornost a námahu. Když se ještě vrátíme k těm oknům, nemusíte je otvírat naplno, pro příznivé proudění vzduchu stačí malá škvírka o velikosti asi 10 centimetrů. Pointou je zabránit horkému vzduchu v hromadění uvnitř vozidla.

Chladivé potahy na sedačku

Tohle je výborný způsob, jak dosáhnout pohodlného sezení. Proudící vzduch je fajn, jenže když se opřete holou kůží o potem nasáklou látku, je to k ničemu. Tyto potahy se zapojují do zapalování a poskytnou vynikající úlevu. Podobnou možností jsou i různé reflexní plachty na celý vůz, které odráží sluneční svit, tím pádem nedovolí během parkování proniknout teplu dovnitř vozidla. Proudění vzduchu za jízdy pak jen udrží příjemné vnitřní klima.

iZdroj fotografie: Pixabay

Alfou a omegou tepelného managementu organismu je hydratace. Zapomeňte na sladké limonády, dejte si do termosky normální vodu, případně lehce oslazený čaj. Tyto tekutiny napomáhají udržet vodu v organismu a ten pak má dostatek možností vlastního ochlazení. Ostatně na Dálném východě, kde je vedro pořád, také popíjejí hlavně čaje. Nejlepší cesty ochlazení jsou většinou ty nejjednodušší, respektující fyzikální zákony.

Zdroj: Bobvila

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články