Jednoduchý a levný fígl, jak proměnit klasické boty v nepromokavé. Stačí mít po ruce včelí vosk

Některá prostředí způsobují, že máte neustále mokrou obuv. Hlavně pro kožené boty je to katastrofa, protože pak nemají šanci pořádně vyschnout.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Práce se zeminou, provozy s rybami nebo řeznictví, to všechno jsou místa neustálé vlhkosti. A pokud chcete pevnou obuv, potřebujete kožené boty. Pro ty je ovšem vlhkost velmi škodlivá, nikdy pořádně neuschnou a kůže se tak může brzy zničit. Kromě toho se při pohybu v takových místech dostává na boty spousta nečistot, které jim také moc neprospějí. Naštěstí je tu ale přírodní řešení, které vodu udrží v patřičných mezích.

Recept nejen pro armádu

V armádě používají na zachování odolnosti kožených bot pravidelnou kůru z včelího vosku. Tudíž není důvod, proč stejný postup nepoužít i jinde. Opatřete si proto včelí vosk a roztavte ho. A nemyslíme tím na kaši, ale opravdu do formy tekutiny, jako když vám v kalíšku dlouho hoří svíčka. Aby kůže vosk skutečně absorbovala, musí být opravdu tekutý. Až takového stavu dosáhnete, sáhněte po čistém hadříku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile vosk naberete, začne tuhnout a bělat, takže dokud je tekutý, natřete ho pečlivě na kůži. Protože se ale stejně nevstřebá, je potřeba další zákrok v podobě letlampy. Zahříváním vosku na povrchu kůže docílíte toho, že se skutečně vsákne do materiálu, což je naším cílem. Pokud přiblížíte plamen moc blízko, nejspíše dojde k místní změně barevnosti kůže, ale jinak se materiálu nic hrozného nestane.

Opakujte proces několikrát

Roztavte vosk a naneste, rozpalte ohněm a nechte vstřebat, proveďte s druhou botou a opakujte. Pokud máte místa, kde je kontakt s vodou extrémní, dopřejte jim klidně zvláštní péči. Po kontaktu s vodou se kůže bude opravdu chovat vodovzdorně, uvidíte tedy klasické „korálky“ vody, jako když stéká po skle nebo plastu. Což je rozhodně dobrá zpráva.

iZdroj fotografie: Pixabay

Například v anglické armádě je použití vosku na boty běžnou praxí a na YouTube najdete bezpochyby mnoho návodů včetně praktické demonstrace. Ostatně boty jsou pro vojáky naprostý základ výbavy, a pokud nejsou udržovány v perfektním stavu tak, aby vydržely veškeré podmínky, jsou jim k ničemu. Včelí vosk je v jejich vybavení uzavřen v něčem, co připomíná naše krabičky krému na boty, takže se rozhodně nechte inspirovat.

Zdroj: Instructables

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články