Konec škrábání oken a zrcátek. Tenhle trik s francovkou vám změní život, kompletní zimní průvodce zamrzlého auta

Zamrzlé dveře a nutnost čekat, až auto trochu roztaje a bude z něj vidět aspoň něco venku. Tohle všechno nastává, když plechový oř zareaguje na vnější pokles teploty.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Zima je pro řidiče smutnou a otravnou částí roku. Studené měsíce totiž odkrývají ty největší obavy všech motoristů. Výměna pneumatik, ometání sněhu a ráno se zamrzlými okny. Nemluvě o nutnosti odmlžit čelní sklo, a to zdaleka není kompletní seznam toho, s jakými komplikacemi se v zimě můžete u auta setkat. Naštěstí ale existuje několik triků, které jsou určeny právě k prevenci nebo řešení těchto potíží.

Zamrzlá okna a zámky vozidla

Jak vyřešit tento všudypřítomný problém? Smíchejte ocet s vodou v poměru 3:1 a nastříkejte roztok na okna rozprašovačem. Další metoda, kterou můžete využít v případě, že najdete okna v zamrzlém stavu, odstraní led poměrně svižně. Smíchejte 6 deci francovky, dvě deci vody a kapku mýdla. Opět okna postříkejte a námraza bude záhy pryč. U zamrzlého zámku se velmi osvědčí klasická dezinfekce na ruce. Alkohol uvolní mechanismus a dovolí vám dveře otevřít.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stačí přitom jen několik kapek přímo na klíč nebo do klíčové dírky, podle toho, co je víc po ruce. Existuje taky klasická metoda, tedy nahřát klíčky od vozu zápalkou a odemknout s nimi takhle. Jen si dejte pozor, ať se nespálíte. Pokud jde o prevenci, stačí do zámku vstříknout trochu WD-40 ve spreji. Pokud si vzpomenete včas ještě před mrazivými dny, vyhnete se nejspíš mnoha komplikacím, námaze a ztracenému času.

Problémy s čelním sklem a zpětnými zrcátky

Když se vaše čelní sklo silně zamlží, dá se tento neduh jednoduše odstranit pomocí houby na omývání školní tabule. Tento nástroj sklo perfektně vyčistí a nezanechá přitom žádnou rozmazanou stopu nebo podobnou nečistotu. Prevence je ještě zajímavější. Vezměte starou ponožku nebo jakýkoli látkový sáček a naplňte ho kočičím stelivem. Tohle dejte pod sedačku v autě a stelivo krásně natáhne vlhkost ze vzduchu, takže se okna nezamlží.

iZdroj fotografie: Unsplash

Taky je dobré nenechávat v autě přes noc žádné otevřené lahve s vodou nebo zapomenuté pití v kelímku. Zamlžená a zamrzlá zpětná zrcátka jsou opravdu k vzteku. Abyste se takovému stavu vyhnuli, navlékněte na obě zrcátka plastové sáčky a zajistěte gumičkami. Zrcátka tak zůstanou v izolaci od vnějšího prostředí a nepronikne k nim nic, co by jim mohlo uškodit. Ráno pak jen sáčky sundáte a můžete se v klidu vydat na cestu.

Přední světla a auto zaseknuté ve sněhu

V první řadě přední světla pravidelně a důkladně čistěte. Pak na ně použijte tenkou vrstvu vosku, který zabrání sněhu a vlhkosti, aby se na jejich skle usazovaly. S tímto ošetřením se na zdroj světla svého vozu můžete spolehnout kdykoli včetně právě kritických zimních měsíců. A takhle vytvořená ochrana navíc vydrží celé týdny. Další tip se týká situace, kdy se s autem zaseknete ve sněhu. Řešení není nijak složité – pokud tedy nejste někde až po okna.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli během sněžných dnů jezdíte často a pravidelně, hodí se mít v kufru pro všechny případy několik sáčků kočičího steliva. Když dojde na kluzký namrzlý sníh, na kterém kola prokluzují, nasypte před ně právě trochu tohoto materiálu. Dalším perfektním způsobem je použít jako podklad pod kolo gumové rohožky, které máte v autě pod nohama. I když budou ošlapané, vytvoří pro pneumatiky dostatek tření, abyste se snadno dostali dál.

Jakou vlastní vychytávku používáte v zimě při řízení vy?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články