Ušetřete výdaj za údržbáře. Ucpané potrubí hravě vyřešíte sami a za pár korun –⁠ ať už s chemikáliemi, nebo bez nich

Pokud se doma potýkáte s ucpaným potrubím a není možné sehnat instalatéra, nezoufejte. Celý problém můžete vyřešit sami pomocí několika postupů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V první řadě je potřeba zjistit, kde se nachází ucpaná část. To je krok nezbytný pro stanovení nejlepší metody vyřešení problému. Nejjednodušším způsobem je určení pomocí tekoucí vody. Pokud voda v umyvadle stojí, nejspíš je ucpaný přímo sifon. S takovým znečištěním si poradíte ručním nářadím. Když voda odteče jen do určité míry, je problém v místě mezi sifonem a otočkou. Při pomalém odcházení vody leží problém ještě dál.

Pomocí vroucí vody

K odstranění nahromaděného tuku pomůže obyčejná vroucí voda. Uvařte ji v rychlovarné konvici a velmi pomalu ji nalévejte do kanálku. V případě potrubí z plastu nepoužívejte vroucí vodu, ale jen horkou pod 70 stupňů Celsia. Následně můžete pomocí proudu studené vody zkontrolovat, zda došlo k vyřešení problému a odstranění blokády.

Obyčejná jedlá soda

Odstranit tukovou zátku lze taky použitím klasické jedlé sody. Zhruba polovinu balení sody nasypte do odtoku a přidejte cca sklenici stolního octa. Hodí se otvor zakrýt pokličkou, aby vznikající pěna neutíkala nahoru. Chemická reakce těchto dvou látek rozpustí tukový povlak. Po 15–20 minutách můžete odtok otevřít a potrubí propláchněte horkou vodou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Louh sodný pro těžší případy

Louh se umí vypořádat s tužší a starší mastnotou. Na tomto principu jsou založeny četné volně prodejné přípravky, většinou ve formě granulí. Obvyklým postupem je nasypání jedné dávky do odtoku a následné zalití vroucí vodou. Je vhodné, aby místo bylo dobře větrané, neboť dojde k uvolnění většího množství výparů. Postupy použití se mohou lehce lišit, nechte si proto poradit od prodejce a řiďte se návodem na konkrétním výrobku.

Gelová soda

Tento přípravek je o něco dražší než prášková soda, je však méně agresivní a lépe si poradí se staršími usazeninami. Gel o objemu 100 ml vylijte do odpadu a zalijte sklenicí horké vody. Následně počkejte dvě hodiny a spláchněte všechno horkou vodou.

Kombinace sody a bělidla

Směsi produktů pro údržbu domácnosti pomohou odstranit nejen tuk, ale i další nečistoty. Smíchejte vodu a 50 gramů jedlé sody, směs nalijte do potrubí. Asi po půl hodině působení přidejte čtvrt šálku octa a 150 gramů chloru. Kombinace všech přísad vydává ostrý zápach, takže kanálek přikryjte a nechte otevřené okno. Po půl hodině propláchněte vše vodou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Prostá citronová šťáva

Vymačkejte šťávu z několika citronů, nalijte do odtoku a nechte působit asi hodinu. Následně propláchněte horkou vodou. Stejně můžete použít koncentrovanou šťávu nebo prášek. Do odtoku nasypte několik šálků a zalijte vroucí vodou. Po půl hodině pořádně propláchněte.

Vyčištění pomocí pístu

Tzv. zvon je nejjednodušší instalatérskou pomůckou a má své místo v každé domácnosti. Před jeho použitím odstraňte všechny nečistoty. Mějte také připravenou vroucí vodu na rozpuštění tukových usazenin. Zvon pečlivě přitiskněte na otvor, prudce přirazte a pak prudce zvedněte – jako při masáži srdce. Tohle proveďte několikrát, aby se zátka posunula. Propláchnutím horkou vodou pak zjistíte, jak se situace změnila.

iZdroj fotografie: Pxhere

Použití domácích chemikálií

Veškerá domácí chemie vytváří při použití teplo, zvlášť při zalití vroucí nebo horkou vodou. Je proto třeba vzít v úvahu kvalitu materiálu domácího potrubí, abyste ho při snaze o vyčištění nepoškodili. Používáte-li kupované produkty, vždy se řiďte postupem od výrobce.

Použití instalatérského kabelu

Instalatérský kabel neboli „krtek“ odstraňuje potrubní zátku, která je ve větší vzdálenosti. Nejdříve je potřeba odstranit sifon. Poté jeden konec drátu zakruťte, aby se vám dobře držel v ruce. Pravidelně kabel vytahujte a zbavujte ho nečistot. Když už nejste schopni nic dalšího vytáhnout, propláchněte potrubí horkou vodou.

Základem je prevence

Předcházet možnému ucpání znamená hlavně nevylévat do dřezu mastnou vodu s případnými zbytky jídla. Hodí se koupit některá sítka, která propustí jen tekutiny a zabrání v průniku do potrubí i malým částicím. Propláchnutí horkou vodou či některou z výše uvedených směsí je vhodné provádět průběžně, nikoli jen tehdy, když voda stojí a nikam se nehne.

Jak si obvykle poradíte s ucpaným odtokem?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Důležitost vitamínu C nelze popřít. Takhle vám tělo včas dává najevo, že ho má nedostatek
Události247.cz
Události247.cz
Rusové napadli specifickým způsobem další zemi. V minulosti čelilo útoku i Česko
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Obrněná auta slaví 120. narozeniny. První pokusy vozidel dnes působí takřka křehce
adbz.cz
adbz.cz
3+1 šikovných triků s vysavačem, které používají i v luxusních hotelech