Tajemství čárových kódů v Česku i ve světě. Jak vlastně fungují a jaký plní účel?

Narazíme na ně na jakémkoli výrobku a často i na dokumentech. Bez čárových kódů už se dnešní svět neobejde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro kohokoli, kdo pracuje v obchodě, je čárový kód nedílnou součástí života. Ne každý z nás však tuší, co to vlastně je a jak to funguje. Čárový kód je v základu obraz sestávající z černých proužků různé tloušťky. Ty jsou doplněny číselnou řadou a celý tento vzorec lze naskenovat čtečkou čárových kódů. Kód obsahuje veškeré informace o výrobku a slouží k identifikaci zboží a evidenci jeho pohybu.

Čtečka kódu a struktura obrazu

Skener čárových kódů – častěji čtečka – je zařízení, které kód načte a rozklíčuje informace v něm obsažené. Je to stejné jako oko, které snímá impulsy z okolí a překládá je mozku. Čtečka má světelný zdroj, ostřící čočku, převaděč signálu a dekodér, který z kódu „vytáhne“ potřebné informace. Obrovskou výhodou je získání informací v reálném čase bez nutnosti dalšího lidského zásahu nebo potřeby dalších pomůcek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně jako dnes moderní QR kódy jsou čárové kódy zkrátka způsobem, jak vměstnat velké množství informací do jednoduchého vizuálního vzoru. Ten sestává z oněch černých i bílých proužků, kterým se taky říká prvky. Každý z nich představuje předem definované znaky pro určitou sadu čárových kódu. Není totiž kód jako kód a každá oblast má vlastní sady. Technicky existují v základu dva typy čárových kódů, které jsou běžně používány.

Jedna nebo dvě dimenze kódu

Kód s jednou dimenzí – 1D – je zkrátka série černých a bílých proužků a dá se najít prakticky na jakémkoli zboží v obchodech. Kód s dvěma dimenzemi je obsáhlejší a potřebuje speciální čtečku, která si se vzorcem tohoto typu umí poradit. I když byly čárové kódy původně zavedeny hlavně kvůli rychlosti zpracování, mají navíc některé další výhody. V první řadě se jedná o přesnost, protože ruční přepisování je vždycky náchylnější k lidské chybě.

Druhým faktorem je dostupnost dat v reálném čase, bez čehož už si dneska obchodování nelze představit. Pozitivem jsou také nižší náklady na výcvik pracovníků, protože metodika použití je jednoduchá a všude prakticky totožná. Všechny zmíněné složky zlepšují operativnost obchodních skladů, přepravy a dalších součástí soukolí nutného k pohybu zboží. Obecná dostupnost této technologie také znamená velmi nízkou pořizovací cenu.

Zdroj: LightSpeedHQ

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články